Sprzątanie Drwęcy

środa, 26 kwietnia 2017 r., godz. 10:10  |  Wersja do druku

W sobotę, 22 kwietnia w powiecie brodnickim odbyła się akcja "Wiosenne sprzątanie Doliny Drwęcy". To ekologiczne i społeczne działanie przyniosło wymierne rezultaty w postaci półtorej przyczepy ciągnikowej śmieci (miasto i gmina Brodnica) oraz 43 worków odpadów w gminie Brzozie.

Akcję zainicjowała i zorganizowała Fundacja Life Promotion oraz Krzysztof Wiśniewski, właściciel firmy "Korsarz" zajmującej się organizacją spływów kajakowych. Partnerem akcji jest Miasto i Gmina Brodnica oraz Gmina Brzozie, które zapewniły odbiór śmieci i posiłek na zakończenie akcji.

W Brodnicy, w przystani "Zakole Drwęcy" w akcji wzięło udział około 45 wolontariuszy, w tym uczniowie klasy I A z I LO, wędkarze - głównie z Koła PZW Wiarus, Straż Rybacka Grupa Grzmięca, Wojciech Szulc z ośrodka "Półwysep Wądzyń”" który użyczył łódek, jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej Gorczenica, Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza Ochotniczych Straży Pożarnych z Gorczenicy, Straż Miejska, przedstawicie Urzędu Miasta i Gminy oraz przedstawiciel Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej.

Zebrano prawie 1,5 przyczepy ciągnikowej śmieci, ale niektóre odcinki dało się posprzątać tylko częściowo, bo zabrakło rąk do pracy. Jak informuje organizator, niektóre podmokłe miejsca Doliny Drwęcy (obszaru chronionego Natura 2000) są tak bardzo zaśmiecone, że jedynie przy pomocy specjalistycznego sprzętu można je bezpiecznie i skutecznie oczyścić. Wśród nich są też odcinki za działkami przy ul. Sienkiewicza oraz przy ul. Bocznej w Brodnicy. Newralgicznym miejscem jest także stromy brzeg Drwęcy za sklepem Biedronka, z którego regularnie odpady komunalne staczają się do rzeki. Ewidentnie brak tu koszy na śmieci i zainteresowania straży miejskiej.

W gminie Brzozie miejscem organizacyjnym była wieś Jajkowo (boisko szkolne). Tu Dolinę Drwęcy sprzątało 18 osób - siedmioro dzieci ze szkoły podstawowej w Jajkowie, sześć osób dorosłych oraz pięciu wolontariuszy na kajakach. Zebrali oni w sumie 43 worki śmieci. W imieniu Fundacji akcją koordynowała Danuta Kędziorska, a spływ zorganizował Marek Połomski.

Podsumowanie

Najwięcej śmieci w wodzie było w Golubiu-Dobrzyniu i w Brodnicy, a tych zalegających w Dolinie Drwęcy w pobliżu brzegu - w Brodnicy. Jak więc widać skala problemu na naszym terenie jest duża i przydałoby się pobudzeniu właściwych referatów i wydziałów w urzędach do odpowiedniego do skali problemu zaangażowania się na rzecz ochrony rzeki i Doliny Drwęcy.

Podziękowanie

Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim wolontariuszom za obecność i zaangażowane na rzecz ochrony rzeki i Doliny Drwęcy. Oby aura w przyszłym roku była bardziej życzliwa, to z pewnością zainteresowanie akcją będzie jeszcze większe.

Wiosenne sprzątanie Doliny Drwęcy zostało przeprowadzone w tym roku w sześciu gminach i dwóch miastach w woj. kujawsko-pomorskim. Inicjatywę wsparły w formie rzeczowej lub finansowej lokalne firmy. Fundacja Life Promotion serdecznie dziękuje firmie RM HILDEBRANDT Sp. z o. o - brodnickim supermarketom oraz firmie Czajkowski Maszyny Sp. z o.o. z Golubia-Dobrzynia - producentowi innowacyjnych maszyn do uprawy pasowej. Dziękujemy firmie Conkret z Wielkiego Rychnowa, Wytwórni Opakowań Kartonowych (Brodnica), firmie Kaufmann Sp. z o.o. z Rypina, a także Mleczarskiemu Przedsiębiorstwu Produkcyjno-Handlowemu Bromilk Sp. z o.o. i firmie Nieruchomości Perfekt (Brodnica) oraz firmie DOM-PLAST Karol Dąbrowski z Golubia-Dobrzynia.

Źródło: Marcin Jodłowski

Sprzątanie Drwęcy/fot. nadesłane: