Konkurs w Gorczenicy

poniedziałek, 10 kwietnia 2017 r., godz. 12:56  |  Wersja do druku

W dniu 29 marca w Szkole Podstawowej w Gorczenicy odbył się Gminny Konkurs VII Spotkania Teatralne u Królewny Anny Wazówny, w którym udział wzięli uczniowie ze wszystkich szkół podstawowych w gminie Brodnica oraz dzieci ze Szkoły Podstawowej w Nowych Świerczynach.

Uroczystość rozpoczęła o godz. 10:00 Elżbieta Krajnik, dyrektor Szkoły Podstawowej w Gorczenicy, która przywitała wszystkich uczestników konkursu oraz jury. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwało jury, w skład, którego wchodziła Aneta Giemza-Bartnicka, animator kultury z Brodnickiego Domu Kultury oraz Barbara Wydzykowska, również animator kultury.

Następnie uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Gorczenicy przeczytali orędzie aktorów przygotowane z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru, który po raz 55 był obchodzony w dniu 27 marca. Emocje sięgnęły zenitu przy losowaniu przez opiekunów kolejności wystąpień poszczególnych grup teatralnych.

Jako pierwsza zaprezentowała spektakl pt. "Witajcie w naszej bajce" Szkoła Podstawowa w Nowych Świerczynach. Druga sztuka teatralna pt. "W świecie baśni" została wykonana przez uczennice kl. V Szkoły Podstawowej w Gorczenicy. Młodzi aktorzy ze Szkoły Podstawowej w Gortatowie odegrali widowisko pt. "Najdziwniejsza przygoda Calineczki". Ten etap konkursu zakończył występ pt. 'Kopciuszek" w wykonaniu dzieci ze Szkoły Podstawowej w Szabdzie.

Po dwóch godzinach uczty teatralnej przyszedł czas na przerwę i na słodki poczęstunek przy wspólnym stole, zastawionym słodyczami i napojami. Dla jury był to czas wytężonej pracy.

Rozmowy z uczestnikami, opiekunami i jury tegorocznego konkursu dowiodły, że siódme spotkanie z teatrem stało na najwyższym poziomie. Wszystkie zespoły wykazały się wysokim kunsztem aktorskim, niesamowitą pomysłowością w scenografii i reżyserii. Każdy z czterech spektakli konkursowych przykuwał uwagę widzów, zaskakiwał, uczył, ale także wywoływał salwy śmiechu.

Po długich obradach komisja podkreśliła, że oglądając spektakle bawiła się do łez i potwierdziła wysoki i wyrównany poziom zaprezentowany w spektaklach, co bardzo utrudniło werdykt.

Ostateczny wynik przedstawiał się następująco:

I miejsce Szkoła Podstawowa w Szabdzie pod kierunkiem Grzegorza Urbańskiego
II miejsce Szkoła podstawowa w Gortatowie pod kierunkiem Justyny Krauza
III miejsce Szkoła Podstawowa w Gorczenicy pod kierunkiem Laury Bartnickiej
IV miejsce Szkoła Podstawowa w Nowych Świerczynach pod kierunkiem Anny Klaus

Jury wskazało także najlepszego aktora, którym została Magdalena Rupińska ze Szkoły Podstawowej w Gorczenicy.

Wyróżnienia aktorskie otrzymali:

Jagoda Fanslau – Szkoła Podstawowa w Szabdzie
Jakub Grądek – Szkoła Podstawowa w Szabdzie
Martyna Gołkowska – Szkoła Podstawowa w Gortatowie
Karolina Trendowicz – Szkoła Podstawowa w Gortatowie
Paulina Szczepańska – Szkoła Podstawowa w Gorczenicy
Wiktoria Brzóska – Szkoła Podstawowa w Nowych Świerczynach
Maja Jankowska – Szkoła Podstawowa w Szabdzie

Na zakończenie Wójt Gminy Brodnica Edward Łukaszewski, który był fundatorem nagród, docenił młodych mieszkańców regionu za rozwijanie swoich zdolności, umiejętności i coraz lepsze efekty pracy. Następnie wręczył zwycięzcom piękne witraże oraz książki osobom wyróżnionym. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe plakietki i dyplomy. To było bardzo udane spotkanie teatralne. Do zobaczenia za rok.

Źródło: Justyna Klimowska sekretarz UG Brodnica

Spotkania Teatralne u Królewny Anny Wazówny /fot.nadesłane: