Powiatowy Kiermasz Wielkanocny w Brodnicy

sobota, 08 kwietnia 2017 r., godz. 18:33  |  Wersja do druku

W sobotę, 8 kwietnia w hali sportowej I Liceum Ogólnokształcącego w Brodnicy odbył się II Powiatowy Kiermasz Wielkanocny. Był on spotkaniem z kulturą ludową naszego regionu. Organizatorzy zaprosili do udziału w nim artystów ludowych, rękodzielników i producentów żywności.

II Powiatowy Kiermasz Wielkanocny, który odbył się w Brodnicy w sobotę, 8 kwietnia zgromadził tłumy brodniczan. Stoły zastawione produktami rękodzieła ludowego, lokalnymi wyrobami żywnościowymi, a także wszystkim, co kojarzy się ze świętami wielkanocnymi - palmami, pisankami, stroikami, ozdobami i dekoracjami świątecznymi, wzbudziły wielkie zainteresowanie mieszkańców.

Wicestarosta Mariusz Klonowski witając przybyłych powiedział:

- Szanowni Państwo, bardzo się cieszymy, że kolejny już raz jesteście u nas na II Powiatowym Kiermaszu Wielkanocnym. Właściwie jest to już nasza czwarta impreza, bo organizowaliśmy też dwa Kiermasze Bożonarodzeniowe. Cieszymy się szczególnie z tego, że jest bardzo dużo wystawców i dopisała frekwencja.

Anna Małkiewicz radna Rady Powiatu, powiedziała nam:

- Po raz kolejny spotykamy się na sali sportowej I LO, gdzie odbywa się II Powiatowy Kiermasz Wielkanocny. Przybyło do nas kilkudziesięciu wystawców, są to głównie panie z kół gospodyń wiejskich, ale są też prywatni przedsiębiorcy i prywatne osoby. Prac jest bardzo dużo, wszystkie są piękne, muszę powiedzieć, że są one arcydziełami artystycznymi. Panie i panowie, którzy je wykonują, wkładają nie tylko swoją pracę, ale również i serce, co jest widoczne. Jesteśmy zadowoleni i staramy się promować wszystkich wystawców, gdyż uważamy, że należy kultywować dotychczasowe tradycje. Staramy się też uczyć tego dzieci i młodzież, stąd pomysł na Konkurs na Dekorację Wielkanocną. Wpłynęło ponad 170 prac, mieliśmy spory problem z rozstrzygnięciem konkursu, gdyż prace są przepiękne, widać w nich wielkie zaangażowanie. Chciałabym zwrócić też uwagę, że na każdym kiermaszu organizujemy warsztaty. Tym razem są to warsztaty, które umożliwiają wykonanie dekoracji wielkanocnej we własnym zakresie, przy pomocy instruktorek. Tymi instruktorkami są panie z kół gospodyń wiejskich, pomagają też pracownicy starostwa. Staramy się, aby dorośli i dzieci wykonali rzecz, którą można zabrać do domu. W związku z tym, że nadchodzą Święta Wielkanocne chciałabym wszystkim mieszkańcom powiatu brodnickiego w imieniu Władz Powiatu i swoim własnym złożyć serdeczne życzenia. Życzę przede wszystkim zdrowia, pokoju, pogody, jak również radości ze spędzonego czasu wspólnie z rodzinami, sąsiadami, znajomymi. Wszystkiego co najlepsze. Wesołego Alleluja.

Kiermasz Wielkanocny był też okazją do zaprezentowania dorobku szkół ponadgimnazjalnych, w myśl zasady "Cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie co posiadacie". W tym roku wystąpiła młodzież i nauczycie z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Brodnicy, którzy zaprezentowali prelekcję na temat obrzędów wielkanocnych oraz młodzież z I LO i ZS w Jabłonowie Pomorskim.

Duże zainteresowanie wzbudziło stoisko, na którym odbywały się warsztaty i można było samemu skomponować palmę wielkanocną lub świąteczny stroik.

Na kiermaszu rozstrzygnięto Powiatowy Konkurs na Dekorację Wielkanocną dla szkół podstawowych i gimnazjalnych i wręczono nagrody zwycięzcom. Zgłoszono ponad 170 prac wykonanych przez uczniów ze szkół znajdujących się w powiecie brodnickim.

Było kolorowo, wiosennie, a frekwencja pozwoli mieć pewność na kontynuację imprezy w przyszłym roku, co obiecała wszystkim przybyłym radna powiatowa i pomysłodawczyni imprezy Anna Małkiewicz.

Dla tych, którzy nie byli - namiastka imprezy w galerii zdjęć.

Komisja konkursowa w składzie:

Anna Małkiewicz przewodnicząca
Edyta Blank-Tadra członek
Violetta Płoska członek
przyznała następujące nagrody i wyróżnienia:

Kategoria szkoły podstawowe klasy 1-3

Michał Stogowski Gimnazjum w Świedziebni

Michał Piórkowski Publiczne Gimnazjum w Jastrzębiu

Oliwia Klonowska Gimnazjum w Zbicznie

Zwycięzcy konkursu otrzymali nagrody z rąk wicestarosty Mariusza Klonowskiego, Anny Małkiewicz, członka Zarządu Powiatu oraz Anny Kupczyk, wiceprzewodniczącej Rady Powiatu w Brodnicy. Nagrodami obdarowano także wszystkich uczestników konkursu.

II Powiatowy Kiermasz Wielkanocny: