Koncert w Górznie

sobota, 08 kwietnia 2017 r., godz. 13:07  |  Wersja do druku

W piątek, 7 kwietnia w kościele parafialnym w Górznie odbył się koncert tradycyjnych polskich pieśni wielkopostnych w wykonaniu Kai i Janusza Prusinowskich. Koncert pod tytułem BIBLIA PAUPERUM zgromadził wielu mieszkańców Górzna i okolic.

Kaja i Janusz Prusinowscy koncertują nie tylko w Polsce. Ona pedagog, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, wokalistka, autorka programu dla klas I - IV "Kultura i tradycje Polski" - prowadzi zajęcia ze śpiewu tradycyjnego, a dawne tradycje muzyczne i zdobnicze traktuje jak inspiracje dla koncerto-spektakli Słuchaj Uchem.

On skrzypek, lirnik, cymbalista, harmonista, śpiewak, kompozytor i organizator. Prekursor odrodzenia wiejskiej tradycji muzycznej w Polsce. Gry na skrzypcach uczył się u wiejskich mistrzów, od których przejął indywidualne cechy mazurków, oberków, kujawiaków i polek. Śpiewa ballady i pieśni religijne, komponuje muzykę teatralną, pieśni i kołysanki. Współpracuje z Teatrem Polskiego Radia, inicjator i dyrektor artystyczny festiwalu "Wszystkie Mazurki Świata". Razem tworzą niebanalną parę, która koncertuje w Polsce i Europie.

Koncert tradycyjnych polskich pieśni wielkopostnych zgromadził grono mieszkańców Górzna i okolic, w tym zarówno starszych, jak i młodszych.

Współorganizator koncertu dyrektor Gminnego Domu Kultury w Górznie Krzysztof Magdziak powiedział nam:

- Na zaproszenie Gminnego Ośrodka Kultury w Górznie oraz tutejszej parafii przyjechała do nas para - pani Kaja i pan Janusz Prusinowscy, pasjonaci muzyki ludowej, folkloru polskiego, głównie wiejskiego. Oboje są z wykształcenia muzykami, współorganizują wiele projektów muzycznych dla dzieci, młodzieży i dorosłych, mają muzykę we krwi. Pan Janusz jest inicjatorem i dyrektorem artystycznym festiwalu ogólnopolskiego "Wszystkie Mazurki Świata". Wspólnie jeżdżą z koncertami po Polsce i po Europie, również po świecie. Koncertują czerpiąc z muzyki ludowej polskiej, jak również poznając wszelkie muzyki ludowe na świecie. O nim można powiedzieć, że jest to multiinstrumentalista, bo to i skrzypek, lirnik, cymbalista, harmonista, śpiewak, kompozytor i organizator. Ona jest pedagogiem, absolwentką Uniwersytetu Warszawskiego, wokalistką. Prowadzą zajęcia śpiewu tradycyjnego współpracują z Teatrem Polskiego Radia, z Teatrem Narodowym. Pan Janusz otrzymał w roku 2015 Doroczną Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dziedzinie "kultura ludowa". Myślę, że ten dzisiejszy koncert w pewnym stopniu jest to kontynuacją "Muzycznych opowieści". Chcemy kontynuować takie spotkania na poziomie, na wysokim poziomie, bo państwo Prusinowscy, to klasa światowa. Dzisiejszy koncert, to koncert religijny, pieśni wielkopostnych, tradycyjnych polskich, śpiewanych z dużą dbałością o autentyzm.

Organizatorami koncertu byli Gminny Ośrodek Kultury w Górznie wraz z górznieńską parafią pw. Podwyższenia Krzyża Świętego.

Koncert w Górznie :