Zaloguj się | Rejestracja

Wycinka drzew - nowe przepisy

poniedziałek, 20 marca 2017 r., godz. 13:14  |  Wersja do druku

Od początku roku, po zmianie ustawy o ochronie przyrody, na terenie powiatu brodnickiego można zauważyć znaczny wzrost liczby wycinanych drzew. W wielu przypadkach pod topór idą bardzo cenne drzewa, między innymi stare dęby.O ile do końca lutego wycinka drzew na terenach prywatnych odbywała się zgodnie z przepisami nowej ustawy, to od 1 marca są w tym względzie pewne ograniczenia. Należy podkreślić, że nowelizacja ustawy nie zwalnia z przestrzegania przepisów dotyczących ochrony gatunkowej. Tutaj nadal obowiązują dotychczasowe zasady.

Ponieważ tereny pokryte roślinnością są często miejscem występowania różnych gatunków ptaków (w tym przedmiotów ochrony obszarów Natura 2000), przy planowaniu wycinki zieleni szczególną uwagę należy zwrócić na terminy jej prowadzenia. Zgodnie z art. 52 ustawy o ochronie przyrody okres lęgowy ptaków w Polsce trwa od 1 marca do 15 października. W tym terminie usuwanie wszelkiej roślinności winno być prowadzone z dużą rozwagą, po uprzednim przeprowadzeniu dokładnej kontroli zieleni przez specjalistę ornitologa lub osobę legitymującą się wykształceniem lub odpowiednim doświadczeniem do pełnienia nadzoru przyrodniczego, w celu wykluczenia zasiedlenia drzew przez chronione gatunki ptaków.

Uzyskanie zezwolenia nie wymaga jedynie usuwanie w terminie od 16 października do końca lutego ptasich gniazd z obiektów budowlanych i terenów zieleni, kiedy wynika to ze względów bezpieczeństwa lub względów sanitarnych. Poza wymienionymi przypadkami, przed usunięciem drzewa stanowiącego siedlisko chronionych ptaków, w dalszym ciągu każdorazowo należy uzyskać zezwolenie regionalnego dyrektora ochrony środowiska.

Nieprzestrzeganie bądź naruszenie któregokolwiek z zakazów lub ograniczeń obowiązujących w stosunku do ptaków objętych ochroną gatunkową, w tym niszczenie ich gniazd w okresie lęgowym, stanowi wykroczenie (art. 131 pkt 14 ww. ustawy o ochronie przyrody).

Wycinka w obszarach Natura 2000

Należy pamiętać, że w obszarach Natura 2000 nie ma z góry narzuconych zakazów, obowiązuje tu jedynie jedna zasada: niepodejmowania działań mogących w znaczący sposób pogorszyć stan siedlisk przyrodniczych oraz siedlisk gatunków roślin i zwierząt, a także w istotny sposób wpłynąć negatywnie na gatunki, dla których ochrony został wyznaczony obszar Natura 2000.

Badając wpływ planowanej wycinki na przedmioty ochrony obszarów Natura 2000, pomocne będą plany zadań ochronnych ustanawiane dla tych obszarów. Ma to duże znaczenie, w szczególności w przypadku obszarów specjalnej ochrony ptaków. Usuwanie zieleni w tych obszarach może się bowiem wiązać z uszczupleniem miejsc lęgów, żerowania, odpoczynku na trasach przelotu itp. istotnych z punktu widzenia przedmiotów ochrony obszarów Natura 2000. W praktyce nie wolno wycinać drzew, na których są gniazda lub dziuple ptaków, nawet jeszcze niezasiedlone. Jeśli planowana jest wycinka większej ilości drzew ograniczenia te dotyczą także drzew sąsiednich.


reklama

W związku z masową wycinką drzew prowadzone są w Polsce różnego rodzaju akcje, jak te, o których można przeczytać poniżej. Przyłączamy się do nich, bo przyroda, to dobro największe.

Szanowni Państwo,

Chciałbym poinformować, iż koło Nowoczesna Brodnica złożyło w dniu 6 marca pisma do Starosty i Burmistrza w sprawie nasadzeń drzew w związku z ostatnimi zmianami jakie zostały wprowadzone przez rząd.

Pismo to ma na celu zwrócenie uwagi na dobro, jakim są miejskie drzewa. Niestety ale obserwując, w jak szybkim tempie wiele tych roślin jest wycinanych na terenie naszego miasta, oraz świadomi, że same nie odrosną, złożyliśmy w dniu 6 marca 2017 roku, pismo do władz, z prośbą o wyznaczenie miejsc, gdzie społecznie – wraz z mieszkańcami naszego miasta – moglibyśmy dokonać nowych nasadzeń zieleni. Nowoczesna prowadzi akcję ogólnopolska pod nazwą "Posadź Szyszkę. Posadź drzewo", tym samym Brodnica dołączyła do akcji.

Przerażeni tempem wprowadzania katastrofalnych w skutkach "dobrych zmian" niszczących nasz krajobraz, chcemy budować ekologiczną świadomość dzieci i dorosłych z naszego miasta i powiatu, byśmy wspólnie sprzeciwiali się degradacji otaczającego nas środowiska. Jesteśmy zdeterminowani by posadzić nowe drzewa i choć w pewnym stopniu zrekompensować niszczycielską rządową machinę niekontrolowanej wycinki zieleni, która w znacznym stopniu chroni nas przed smogiem i kurzem. Chcielibyśmy aby wyznaczone tereny mogły również służyć do upamiętniania ważnych wydarzeń z życia mieszkańców poszczególnych miast, przez posadzenie drzewa. Przykładem mogą być "Gaje Ojców", gdzie rodzice mogliby sadzić drzewa w związku z upamiętnieniem narodzin dziecka. Inicjatywa ta była by o tyle ważna, że każdy z rodziców dbał by o takie drzewo i miał okazję do spacerów z dzieckiem pokazując drzewo o imieniu swojego syna czy córki a następnie mogłaby się narodzić tradycja rodzinna przechodząca na dzieci i wnuki.

Chcielibyśmy aby w akcję włączyli się włodarze miasta i starostwa, partycypując w kosztach sadzonek oraz wydają pamiątkowe certyfikaty. Liczymy również na zaangażowanie firm, które mogły by sponsorować drzewa lub leśników, którym temat drzew jest szczególnie bliski. Takie formy nasadzeń już funkcjonują w innych miastach Polski. Oprócz aspektów ekologicznych, była by to również ciekawa forma promocji miasta.

Patryk Lubomski
Przewodniczący Nowoczesna Brodnica


Serdecznie zapraszamy do przyłączenia się do akcji "Cała Polska Sadzi Drzewa", która odbędzie się 21 marca w Międzynarodowy Dzień Lasu.Tego dnia zachęcamy wszystkich, którym bliskie są kwestie ochrony przyrody, w tym w szczególności Samorządy, Szkoły oraz Organizacje pozarządowe do sadzenia w całej Polsce drzew. 21 marca to także pierwszy dzień wiosny, symbolizujący odradzającą się przyrodę i tradycyjnie świętowany w naszym kraju, zwłaszcza przez młodzież. Akcję przygotowała Platforma Obywatelska.

Międzynarodowy Dzień Lasu został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. W tym dniu, w wielu krajach na całym świecie, prowadzone są szerokie kampanie sadzenia drzew. Dodatkowo organizowane są akcje i projekty o charakterze lokalnym, krajowym a nawet międzynarodowym, zwracające uwagę na znaczenie drzew i lasów dla funkcjonowania naszej planety i poruszające istotne kwestie dotyczące przyrody.

Niech odpowiedzią na dewastację przyrody i masowe wycinki zdrowych drzew przeprowadzane w wyniku uchwalenia przez PiS zmian w ustawie o ochronie przyrody oraz ustawie o lasach będzie pozytywna akcja "Cała Polska Sadzi Drzewa"!

Źródło: brzozie.pl, brodnica©nowoczesna.org

Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

polecamy firmy/usługi

GASPOL.jpg
Nasza firma, wielopokoleniowa z tradycjami, zajmuje się dystrybucją gazu i samochodowymi instalacjami gazowymi. Prowadzimy autoryzowany serwis, sprzedaż, montaż i przeglądy urządzeń gazowych. Promocja! Zaawansowany sterownik autogaz w kompaktowej obudowie - 2100 zł.
P.U.H. *GASPOL* JASTRZĘBSCY
87-300 Brodnica, ul. Cmentarna 4
Tel.: +48 56 498 27 68, +48 508 830 221
e-mail: gaspol2@wp.pl

MROWKA.jpg
Market Budowlany Mrówka to sposób na udany i niezbyt uciążliwy remont w Twoim domu. U nas znajdziesz wszystko, w atrakcyjnych cenach. Przyjdź i sprawdź. Przy zakupach od 500 zł - transport w obrębie 10 km gratis. Market Mrówka - budujące pomysły, czynny jest od poniedziałku do soboty w godzinach 7-20, w niedzielę 10-18. Trasa Brodnica-Toruń, Szabda 104.

dzialkowicz.jpg
DZIAŁKOWICZ
centrum ogrodnicze
DZIAŁKOWICZ to największy sklep ogrodniczy w regionie Brodnicy i jednocześnie firma pokoleniowa z wieloletnimi tradycjami. Do dyspozycji Klientów oddajemy ponad 1600m2 powierzchni handlowej wraz z ogrodem oraz duży parking samochodowy. Uwaga! W ofercie karma dla ptaków.
Brodnica, ul. Gen. W.Sikorskiego 8
Telefon: +48 56 498 25 15

tartak.jpg
Tartak NARA
Opakowania drewniane
Tartak NARA - rodzinna firma powstała w 2003 roku. Produkujemy drewno budowlane: więźbę dachową, deski, kantówki - czyli dachy. W ofercie mamy także: altanki, meble ogrodowe, schody, tarasy, stelaże tapicerskie. Posiadamy suszarnię. Surowiec pozyskujemy z najlepszych drzewostanów okolicznych nadleśnictw. Nasza dewiza: solidność i umiarkowane ceny - zobacz produkty.
Tartak NARA - Brzozie 199
Tel. 056 652 65 58, fax: 056 493 58 15

reklama.jpg
Reklama w portalu
PowiatBrodnicki.pl
Wypróbuj reklamę w portalu mieszkańców powiatu brodnickiego. Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane, wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Zareklamuj się w naszym portalu... więcej

reklama