Gmina Brodnica

piątek, 03 lutego 2017 r., godz. 12:14  |  Wersja do druku

W związku z wprowadzoną reformą strukturalną systemu oświaty Wójt Gminy Brodnica Edward Łukaszewski przygotował przyjętą przez Radę Gminy Brodnica w dniu 1 lutego, na sesji, propozycję dostosowania sieci szkół podstawowych, gimnazjum i klas gimnazjum gminy Brodnica do nowego ustroju szkolnego, który będzie obowiązywał od roku szkolnego 2017/2018.

Dnia 1 lutego 2016r. na XXIV sesji Rada Gminy Brodnica podjęła uchwałę nr XXIV/144/17 w sprawie przyjęcia projektu dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów do nowego ustroju szkolnego w Gminie Brodnica.

W związku ze zmianami w przepisach prawa regulujących sprawy oświaty docelowa struktura szkolnictwa, zaproponowana w ustawie – Prawo oświatowe będzie obejmowała: 8-letnią szkołę podstawową, 4-letnie liceum ogólnokształcące, 5-letnie technikum, 3-letnią branżową szkołę I stopnia, 3-letnią szkołę specjalną przysposabiającą do pracy, 2-letnią branżową szkołę II stopnia, szkołę policealną.

Zmiany rozpoczną się od roku szkolnego 2017/2018. Wówczas uczniowie kończący klasę VI szkoły podstawowej staną się uczniami VII klasy szkoły podstawowej. Rozpocznie się tym samym wygaszanie gimnazjów - nie będzie prowadzona rekrutacja do gimnazjum. W roku szkolnym 2018/2019 ostatni rocznik dzieci klas III ukończy gimnazjum. Z dniem 1 września 2019 r. w ustroju szkolnym nie będą funkcjonować gimnazja.

W związku z wprowadzoną reformą strukturalną systemu oświaty Wójt Gminy Brodnica Edward Łukaszewski przygotował przyjętą przez Radę Gminy Brodnica w dniu 1 lutego - na sesji propozycję dostosowania sieci szkół podstawowych, gimnazjum i klas gimnazjum gminy Brodnica do nowego ustroju szkolnego, który będzie obowiązywał od roku szkolnego 2017/2018.

Propozycje z podziałem na lata szkolne:

1) Od 01.09.2017r. (rok szkolny 2017/2018) na terenie gminy Brodnica proponuje się zachowanie dotychczasowej sieci szkół:
  • Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Szabdzie (wraz z oddziałami przedszkolnymi)
  • Szkoła Podstawowa im. Królewny Anny Wazówny w Gorczenicy (wraz z oddziałami przedszkolnymi)
  • Szkoła Podstawowa im. Ziemi Michałowskiej w Gortatowie (wraz z oddziałami przedszkolnymi) z jedną Szkołą Filialną w Cielętach, w której prowadzone są oddziały przedszkolne oraz klasy I-III
  • Gimnazjum w Szczuce im Kardynała Stefana Wyszyńskiego

2) Od 01.09.2018r. do 31.08.2019r. (rok szkolny 2018/2019) proponuje się włączenie Gimnazjum w Szczuce do publicznej ośmioletniej Szkoły Podstawowej im. Ziemi Michałowskiej w Gortatowie. W związku z tym nastąpi zmiana siedziby Szkoły Podstawowej w Gortatowie z Gortatowa na Szczukę, tym samym Gimnazjum w Szczuce im Kardynała Stefana Wyszyńskiego zakończy działalność z dniem 31.08.2018r. Po włączeniu gimnazjum do Szkoły Podstawowej w Gortatowie do 31.08.2018r. będą funkcjonowały klasy gimnazjalne z obwodem takim samym jaki miało włączone gimnazjum.

3) od 01.09.2019r. na terenie gminy Brodnica będą nadal funkcjonowały trzy publiczne ośmioletnie szkoły podstawowe z oddziałami przedszkolnymi:
  • Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Szabdzie
  • Szkoła Podstawowa im. Królewny Anny Wazówny w Gorczenicy
  • Szkoła Podstawowa im. Ziemi Michałowskiej w Gortatowie z siedzibą w Szczuce wraz z jedną Szkołą Filialną w Cielętach (o klasach I-III, gdzie w przypadku małej liczby dzieci zajęcia prowadzone będą nadal w klasach łączonych)

Granice obwodów szkół prowadzonych przez Gminę Brodnica w poszczególnych latach przedstawione są na mapkach w załącznikach od 1 do 3 do uzasadnienia uchwały. Podjęta przez Radę Gminy Brodnica uchwała ma charakter intencyjny i stanowi podstawę do zasięgania obligatoryjnych opinii kuratora oświaty oraz związków zawodowych. Opinia kuratora oświaty będzie wiążąca do podjęcia ostatecznej uchwały w powyższej sprawie, którą Rada Gminy musi podjąć do 31 marca 2017r.

Źródło: Justyna Klimowska UG Brodnica

Obwody szkół od 1 września 2017 r. - 31 sierpnia 2018 r.:

Obwody szkół podstawowych oraz klas gimnazjalnych od 1 września 2018 r. - 31 sierpnia 2019 r.:

Obwody szkół po 31 sierpnia 2019 r.: