Gmina Brodnica zaprasza

środa, 14 grudnia 2016 r., godz. 14:10  |  Wersja do druku

Z dniem 5 grudnia 2016 roku zmieniła się lokalizacja Urzędu Gminy Brodnica. Urząd, który do tej pory znajdował się przy ulicy Zamkowej 13a został przeniesiony na ulicę Mazurską 13. Nowe wnętrza pachną świeżością, są starannie wyremontowane i przyjmują już pierwszych interesantów.

We wtorek, 13 grudnia odbyło się oficjalne otwarcie Urzędu Gminy Brodnica, który działa już od dnia 5 grudnia w nowej siedzibie przy ulicy Mazurskiej 13. Na uroczystość otwarcia przybyło liczne grono gości. Były kwiaty, błogosławieństwo i świąteczna atmosfera.

Wśród przybyłych gości byli: starosta brodnicki Piotr Boiński, burmistrz Brodnicy Jarosław Radacz, wicestarosta Mariusz Klonowski, proboszcz parafii p.w. Katarzyny Aleksandryjskiej w Brodnicy ks. Krzysztof Lewandowski, były dziekan Dekanatu Brodnickiego ks. Bolesław Lichnerowicz oraz gwardian Klasztoru Ojców Franciszkanów ojciec Sylwester Brzeziński, wójtowie gminy Osiek Kazimierz Wolfram i Bobrowo Paweł Klonowski, burmistrz Jabłonowa Pomorskiego Przemysław Górski, radni powiatowi Piotr Burkwicz i Zenonem Matuszewski.

W uroczystości brali udział radni Gminy Brodnica z przewodniczącą Rady Violettą Sternicką-Twarogowską na czele, a także kierownicy jednostek organizacyjnych gminy, sołtysi oraz pracownicy urzędu.

Wójt Gminy Brodnica Edward Łukaszewski witając przybyłych przypomniał historię miejsc, w których na przestrzeni lat funkcjonowała Gmina Brodnica:

- Dzień 13 grudnia będzie bardzo pozytywny, ponieważ tego dnia otwieramy oficjalnie podwoje dla naszych klientów, którymi są wszyscy mieszkańcy. Postanowiłem w tym dniu przypomnieć Państwu miejsca, w których mieściła się siedziba Urzędu Gminy Brodnica na przestrzeni lat. Gmina utworzona została w roku 1934 i niestety nie zbadaliśmy jeszcze, gdzie w tym okresie miała ona swoją siedzibę. Do roku 1973 podzielona była na Gromadzkie Rady Narodowe, które mieściły się w wielu miejscach w Szczuce, Szabdzie, w Brodnicy przy ulicy Kolejowej. W roku 1973 siedziba mieściła się przy ulicy Nowej. Później przeniesiono ją do Urzędu Miejskiego w Brodnicy, gdzie funkcjonowała do 1995 roku. Następna siedziba to już budynek przy ulicy Zamkowej 13a. Jako, że zadań samorządowych z roku na rok nam przybywa, musieliśmy poszukać nowej siedziby, bo w starej coraz trudniej się funkcjonowało. I tak po wielu konsultacjach znaleźliśmy się tutaj, przy ulicy Mazurskiej 13. Życzę wszystkim interesantom, aby dobrze się czuli w naszym obiekcie, aby pracownicy zawsze pamiętali o tym, że każdy kto do nas przyjdzie chce być dobrze i życzliwie obsłużony, chce uzyskać merytoryczną, dobrą reakcję na swoją potrzebę. Chciałbym też podkreślić wielką zasługę Rady Gminy, która jednogłośnie podjęła decyzję o zmianie siedziby, Wszyscy radni poparli zamiar zmiany siedziby i za to najwyższa nasza władzo, w swoim i mam nadzieję w imieniu wszystkich mieszkańców gminy Brodnica pragnę wam podziękować.

Budynek przeszedł wielką metamorfozę, spełnia kryteria dla osób niepełnosprawnych, chorych i z małymi dziećmi - jest podjazd, odpowiednio szerokie korytarze, pomieszczenia są dostosowane do ich obsługi, jest też specjalna toaleta dla osób niepełnosprawnych. Budynek ma trzy kondygnacje, na parterze jest Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej jest też osobne pomieszczenie do obsługi osób niepełnosprawnych i duża sala konferencyjna. Również na parterze znajduje się kasa obsługująca urząd i GOPS. Na pierwszym piętrze jest sekretariat, podatki, ewidencja ludności, dowody osobiste, na ostatnim piętrze znajdują się referaty - budownictwo, oświata, gospodarka nieruchomościami, drogi, woda i kanalizacja.

Wprowadzono nową kolorystykę - jasną i przyjemną dla interesantów i pracowników. Na piętrach wprowadzono głównie zmiany estetyczne, wymieniono też podłogi. Rozbudowano również parking, który może pomieścić teraz około 40 samochodów.

Oficjalne otwarcie Urzędu Gminy Brodnica: