Święto Miodu w Bartniczce

niedziela, 19 czerwca 2016 r., godz. 08:10  |  Wersja do druku

W sobotę 18 czerwca, w Bartniczce odbyło się VIII Święto Miodu. I chociaż jeszcze w piątek pogoda szalała, to na sobotę była już jak malowana. Jak zwykle atrakcji było co niemiara, a uczestników jeszcze więcej. Nie zawiedli również zaproszeni goście. Szkoda tylko, że następne święto dopiero za rok. Będzie jednak na co czekać.

Atrakcji, jak każdego roku, było wiele. Wójt gminy Bartniczka Wiesław Biegański wręczył pszczołom klucz, bo to one obejmowały pieczę nad całością imprezy. Tradycją stała się sprzedaż miodu i wyrobów pracowitych pszczółek, a na stoiskach każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Przed zakupem miodu, można było dowiedzieć się, na jakie schorzenia konkretny gatunek pomoże. To słodkie lekarstwo wspomaga bowiem leczenie wielu chorób, o czym zapewne nie wszyscy wiedzą.

Ważną częścią święta były też motocykle, które można było obejrzeć z bliska, a także podziwiać ich piękno i różnorodność. Motocykliści nie zawiedli i dumnie prezentowali swoje maszyny. Zainteresowanie było duże, a stalowe rumaki lśniły pracowicie wypucowane.

Wójt Gminy Bartniczka Wiesław Biegański, witając przybyłych gości i wszystkich sympatyków "Święta Miodu" - miejscowych i przyjezdnych, wyraził nadzieję, że ta tradycja będzie podtrzymywana przez następne lata. Wręczył też nagrody zwycięzcom w Turnieju Szachowym i Złote Żądło Święta Miodu przyznawane każdego roku.

Liczne stoiska zapraszały chętnych do zakupów. Swoje zagrody prezentowały sołectwa, których intencją jest przybliżenie przybyłym gościom tradycji regionu i polskiej wsi. Koła Gospodyń Wiejskich zachęcały do degustacji wyrobów i prezentowały swoje pasje i osiągnięcia. Było co zjeść i wypić, nikt nie wyszedł głodny.

Dzieci szalały na zjeżdżalniach, wielką uciechę sprawiły łódeczki, którymi pływano po basenie, trampoliny, kule i inny sprzęt rekreacyjny. Wiele osób obserwowało rzeźbiarza, który dłutem z kawałków drewna wyczarowywał rzeźby, były stare meble, wiklinowe cudeńka i gliniane wyroby. Nad tłumem gości górowali szczudlarze, którzy sprawili wiele frajdy nie tylko dzieciom.

Odbyła się Licytacja Dobrej Woli, z której dochód, jak i zebrane pieniądze będą przekazane na leczenie Michałka Wiśniewskiego, chłopca, który jest mieszkańcem gminy Bartniczka.

Duże uznanie należy się grupie wokalnej "Blask" z gimnazjum w Jastrzębiu, pod kierownictwem Kariny Stachowiak i grupie wokalnej "Radoszczanie", które nie zawiodły oczekiwań. Gwiazdą wieczoru był zespół "Mejk", a na zakończenie bawiono się pod gwiazdami z zespołem "Remix".

Święto jak zwykle przygotowano perfekcyjnie, za co należą się wielkie podziękowanie osobom, które przy tym pracowały. Nad całością czuwała rozłożysta "Baba Bartnicka", której żartobliwego imienia wiele osób nie zrozumiało, a która wraz z pszczołami witała przyjezdnych przed Urzędem Gminy Bartniczka.

"Święto Miodu" udało się znakomicie, co potwierdzą wszyscy, którzy w nim uczestniczyli, pozostałych zapraszamy za rok, niech się sami przekonają, jak potrafią bawić się w Bartniczce.

Święto Miodu w Bartniczce 2016.: