Gmina Brodnica informuje

czwartek, 01 grudnia 2022 r., godz. 09:39  |  Wersja do druku

W środę, 30 listopada dokonano uroczystego otwarcia przebudowanej drogi powiatowej Brodnica - Karbowo na odcinku od ulicy Olsztyńskiej do ulicy Żmijewskiej. Pracami budowlanymi objęto odcinek o długości 1,935 km. Zakończenie budowy nastąpiło 31 października 2022 roku.

Wartość inwestycji wynosi 4 965 263,26 zł, z czego dofinansowanie pochodzące z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg wynosi 2 078 270,00 zł. Pozostałą część sfinansowali Powiat Brodnicki 2 018 991,86 zł i Gmina Brodnica, która przekazała dotację celową na realizację tej inwestycji w kwocie 868 001,40 zł.

Celem projektu jest zwiększenie bezpieczeństwa użytkowników ruchu drogowego poprzez poszerzenie jezdni do 6,0 m, wykonanie nowej nawierzchni na całej długości jezdni, budowa ciągu pieszo-rowerowego, przebudowa zjazdów i poboczy, wykonanie nowego oznakowania pionowego i poziomego, montaż oświetlenia hybrydowego zasilanego panelami fotowoltaicznymi oraz turbiną wiatrową. Generalnym wykonawcą robót było PDB Sp. z o.o. w Brodnicy.

Uroczystość swoją obecnością zaszczycili między innymi: wicewojewoda Józef Ramlau, starosta brodnicki Piotr Boiński, wicestarosta brodnicki Stanisław Kosakowski, przewodniczący Rady Powiatu Roman Pytlasiński, wójt gminy Brodnica Adam Zalewski, dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Brodnicy Czesław Głowacki, wykonawca inwestycji Jan Kopiczyński – Przedsiębiorstwo Drogowo- Budowlane w Brodnicy.

Starosta brodnicki Piotr Boiński podsumowując inwestycje powiedział: - To ostatnia inwestycja Powiatu Brodnickiego w tym roku. Bardzo ważny odcinek drogi powiatowej od ulicy Olsztyńskiej do ulicy Żmijewskiej ze ścieżką pieszo-rowerową. Inwestycja ta jest bardzo ważna dla mieszkańców i była bardzo wyczekiwana. Dofinansowana z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, ale duże wsparcie otrzymaliśmy także ze strony Gminy Brodnica, której bardzo zależało na tej inwestycji. Powiat dołożył do niej ponad 2 mln złotych. Zyskujemy też kolejny odcinek, który wyprowadza ruch rowerowy z miasta, co od lat jest naszym celem. Chciałoby się kontynuować ją dalej, niestety tu pewne decyzje są uwarunkowane przebudową ulicy Sikorskiego i planem rond, które mają powstać. Teraz czekamy na decyzje Generalnej Dyrekcji.

Wójt Gminy Brodnica powiedział: - Bardzo się cieszę, że ta droga powstała. Karbowo ma 2,5 tysiąca mieszkańców, przy tej drodze mieszka 300 osób. Czekaliśmy na tę drogę bardzo długo. Nareszcie jest - bezpieczna, nowoczesna ze ścieżką pieszo-rowerową. Panie wojewodo, prosimy o więcej dofinansowań na nasze inwestycje, proszę o nas nie zapominać. Panie starosto, jesteśmy jako Gmina Brodnica otwarci, czekają inne drogi. Dziękuję także radnym za wsparcie.

Zakres robót obejmował:
  • przeniesienie i monitoring pachnicy dębowej. analiza przyrodnicza w zakresie występowania gniazd ptasich i siedlisk innych gatunków zwierząt podlegających prawnej ochronie gatunkowej
  • mechaniczne karczowanie drzew i pni
  • roboty odwodnieniowe z montażem urządzeń sanitarnych
  • wykonanie przepustów rurowych pod zjazdami
  • montaż rur osłonowych sieci gazu ziemnego
  • wykonanie konstrukcji drogi - poszerzenia
  • wykonanie konstrukcji drogi - po wykonaniu poszerzeń
  • przebudowa zjazdów z betonu asfaltowego
  • przebudowa zjazdów z kostki betonowej o grubości 8 cm
  • budowa ciągu pieszo-rowerowego z kostki betonowej
  • wykonanie poboczy