Akcja Lato OHP 2022

poniedziałek, 04 lipca 2022 r., godz. 10:33  |  Wersja do druku

Jak co roku Ochotnicze Hufce Pracy organizują ogólnopolską "Akcję Lato OHP". Komenda Główna szacuje, że udział weźmie w niej ok. 250 jednostek OHP i 10 tys. młodzieży szkolnej i akademickiej. KG OHP wraz pracodawcami przygotowała ponad 5,5 tys. sezonowych ofert pracy.

Pracę zarobkową mogą podejmować osoby, które ukończyły 15. rok życia. Uczniowie i studenci najczęściej pracują w oparciu o umowy cywilno-prawne (o dzieło lub umowę zlecenie). Aby otrzymać krótkoterminowe zatrudnienie należy posiadać dowód tożsamości oraz legitymację szkolną lub studencką. W przypadku osób niepełnoletnich niezbędna jest także pisemna zgoda rodziców lub opiekunów prawnych. Do czerwca bieżącego roku zarejestrowanych zostało 7 797 osób. W niektórych branżach, np. gastronomicznej, wymagana jest także książeczka zdrowia.

Wakacyjna praca nie wymaga zazwyczaj specjalnych kwalifikacji. Uczniowie i studenci zatrudniani są najczęściej jako kolporterzy ulotek, ankieterzy, pracownicy magazynów, merchandiserzy, telemarketerzy, pracownicy call center, recepcjoniści, asystenci, sekretarki, korepetytorzy a także pomoce księgowe, biurowe i hostessy.

Już ponad półtora tysiąca osób podjęło zatrudnienie. Właściciele małej gastronomii przyjmują młodych ludzi na stanowiska sprzedawców i pracowników hoteli. Na chwilę obecną ponad 2500 osób skierowanych do pracy wakacyjnej. Sezonowi pracownicy potrzebni są też w rolnictwie. Pracodawcy poszukują chętnych do pracy przy zbiórce, przetwórstwie, pakowaniu oraz sprzedaży owoców i warzyw. Płaca godzinowa nie może być niższa od minimalnej stawki krajowej, czyli od 19,70 zł brutto. Osobom oczekującym wyższych zarobków OHP pomaga znaleźć atrakcyjną pracę zagranicą - w tym przypadku wymagane są jednak umiejętności językowe a często również stosowne certyfikaty.

Konsultanci OHP udzielają młodzieży wszelkich wskazówek dotyczących umów i sposobów negocjowania warunków pracy. Obecnie jest ponad 3800 ofert pracy krótkoterminowej. Poszukujący zatrudnienia za pośrednictwem OHP mogą też liczyć na wsparcie w zakresie pośrednictwa i doradztwa zawodowego. W tym roku na szerokie wsparcie OHP może liczyć także młodzież z Ukrainy.

Działalność szkoleniowa OHP nie ogranicza się do okresu wakacyjnego. Specjaliści przez cały rok prowadzą najprzeróżniejsze kursy zawodowe. Do najpopularniejszych należą szkolenia z zakresu obsługi maszyn - w tym koparek, koparko-ładowarek i wózków jezdniowych. Dużą popularnością cieszą się też kursy gastronomiczne (kucharz, kelner, barman, barista itp.), fryzjerskie, kosmetyczne oraz wizażu i stylizacji.

Informacji na temat szkoleń zawodowych prosimy szukać w regionalnych Centrach Edukacji i Pracy Młodzieży lub w Młodzieżowych Centrach Kariery. Oferty dostępne są również w internecie na stronach: ecam.ohp.pl oraz mbp.ohp.pl. Do czerwca br. zrealizowano 62 giełdy pracy oraz 20 targów pracy.

Źródło: Agata Aleksander

Dzialkowicz.jpg