Deklaracja o sposobie ogrzewania

czwartek, 13 stycznia 2022 r., godz. 08:49  |  Wersja do druku

Od 1 lipca 2021 r. każdy właściciel lub zarządca budynku zobowiązany jest złożyć deklarację o sposobie jego ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Deklaracje można składać w formie papierowej (do wójta, burmistrza czy prezydenta miasta) albo online - bezpośrednio wprowadzając dane do bazy CEEB poprzez właściwy formularz.

Dla budynków już istniejących właściciel lub zarządca ma na to 12 miesięcy. Dla nowo powstałych budynków termin ten wynosi 14 dni. Każde znajdujące się w lokalu, budynku, hali urządzenie grzewcze o mocy mniejszej niż 1 MW musi być zgłoszone do bazy CEEB, a są nimi:
  • miejska sieć ciepłownicza / ciepło systemowe / lokalna sieć ciepłownicza
  • kocioł na paliwo stałe z ręcznym podawaniem paliwa / zasypowy
  • kocioł na paliwo stałe z automatycznym podawaniem paliwa / z podajnikiem
  • kominek / koza / ogrzewacz powietrza na paliwo stałe
  • piec kaflowy na paliwo stałe
  • trzon kuchenny / pieco-kuchnia / kuchnia węglowa
  • kocioł gazowy / bojler gazowy / podgrzewacz gazowy, przepływowy/ kominek gazowy
  • kocioł olejowy
  • pompa ciepła
  • ogrzewanie elektryczne / bojler elektryczny
  • kolektory słoneczne do ciepłej wody użytkowej lub z funkcją wspomagania ogrzewania

Kto jest zobowiązany do złożenia deklaracji
  • budynek jednorodzinny – obowiązek wypełnienia deklaracji spoczywa na właścicielu budynku
  • budynek wielorodzinny – obowiązek wypełnienia deklaracji spoczywa na podmiocie zarządzającym budynkiem (wspólnota mieszkaniowa, spółdzielnia mieszkaniowa, podmiot administrujący lub właściciel)
  • każdy inny budynek niemieszkalny (np. biuro, garaż, szklarnia, lokale handlowo-usługowe) – ich właściciel lub zarządca zobowiązany jest do wypełnienia deklaracji

Jak i gdzie składać deklaracje
  • online – bezpośrednio wprowadzając dane do bazy CEEB poprzez e-formularz
  • w formie papierowej – wypełniając formularz i dostarczając go do właściwego dla lokalizacji budynku urzędu miasta lub gminy

Terminy złożenia deklaracji

Terminy zgłoszenia eksploatowanych źródeł ciepła i źródeł spalania paliw:
  • 12 miesięcy – dla budynków, które już istnieją, oddanych do użytku do 30 czerwca 2021 r.
  • 14 dni – od uruchomienia nowego źródła ciepła lub spalania paliw

Deklaracje:

Budynki i lokale mieszkalne

Budynki i lokale niemieszkalne

Ważne!

Składając deklarację o dodatek osłonowy, warto uzyskać wcześniej wpis do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Można wtedy w wielu przypadkach uzyskać wyższy dodatek. Chodzi o gospodarstwa domowe, których głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, pieco-kuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane węglem lub paliwami węglopochodnymi.

Dodatek wtedy wynosi:
  • 500 zł dla gospodarstwa domowego jednoosobowego