Mammografia w Brodnicy

poniedziałek, 10 stycznia 2022 r., godz. 10:16  |  Wersja do druku

Badania profilaktyczne powinny stać się częścią naszego życia i być tak niezbędne, jak mycie zębów. Niestety często są lekceważone i odkładane na później. Choroba jednak może nadejść niepostrzeżenie i poczynić spustoszenia w organizmie. Jeżeli więc mamy okazję robić bezpłatne badania - skorzystajmy z nich bez wahania.

Mammografia jest badaniem radiologicznym polegającym na wykonaniu 2 zdjęć rentgenowskich każdej piersi. Jest badaniem nieinwazyjnym, umożliwia wykrycie bardzo małych guzków piersi, o wielkości kilku milimetrów. Celem badania jest wykrycie zmian nowotworowych w piersi. Można go wykonać bezpłatnie w ramach Populacyjnego Programu Profilaktyki i Wczesnego wykrywania Raka Piersi.

Rak piersi to najczęstszy nowotwór złośliwy u kobiet w Polsce. Spośród wszystkich nowotworów stanowi około 20%, a ryzyko zachorowania wzrasta u kobiet w przedziale wiekowym pomiędzy 50 a 69 rokiem życia. Najważniejszym czynnikiem, który istotnie wpływa na poprawę wyników leczenia jest wykrycie nowotworu w jak najwcześniejszym stadium rozwoju. Rozpoznanie choroby we wczesnym stadium zaawansowania często daje możliwość wykonania zabiegu oszczędzającego.

LUX MED Diagnostyka zaprasza do mobilnej pracowni mammograficznej w dniu 27 stycznia 2022 r. w godzinach od 10:00 do 16:00 przy Pałacu Anny Wazówny, ul. Zamkowa 1 w Brodnicy. W badaniach mogą uczestniczyć panie w wieku od 50 do 69 lat, które są ubezpieczone i nie miały wykonanej mammografii w ciągu ostatnich 24 miesięcy lub są w grupie ryzyka i w roku poprzedzającym otrzymały pisemne wskazanie do wykonania ponownej mammografii po upływie 12 miesięcy.

Programem nie są objęte panie, u których już wcześniej zdiagnozowano zmiany nowotworowe o charakterze złośliwym w piersi. Badanie jest bezpłatne, finansowane przez NFZ w ramach Programu Profilaktyki Raka Piersi i nie wymaga skierowania lekarskiego.

Przed badaniem wymagana jest rejestracja pod nr tel. 58 666 24 44 lub na http://www.mammo.pl/formularz. Na badanie należy zabrać ze sobą zdjęcia z poprzednich mammografii, o ile nie były one wykonane w pracowni LUX MED.

W związku z epidemią Covid-19 w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo pań i personelu medycznego LUX MED prosi o zrozumienie dla podjętych środków ochrony oraz o stawienie się na badanie w maseczce ochronnej w czasie wyznaczonym podczas rejestracji.

Badanie mammograficzne umożliwia wykrycie zmian na bardzo wczesnym etapie rozwoju, kiedy nie są one wyczuwalne podczas samokontroli piersi lub badań palpacyjnych. Wcześnie wykryty nowotwór umożliwia natychmiastowe, skuteczne leczenie oraz daje niemal 100% gwarancję powrotu do zdrowia.

Źródło: Urząd Miejski w Brodnicy

Dzialkowicz.jpg