Urząd Gminy Brodnica informuje

wtorek, 04 stycznia 2022 r., godz. 09:51  |  Wersja do druku

Dodatek osłonowy stanowi kluczowy element rządowej tarczy antyinflacyjnej, który ma zniwelować rosnące ceny energii, gazu i żywności. Zgodnie z zaproponowanymi przepisami będzie on przysługiwał gospodarstwu domowemu, którego przeciętne miesięczne dochody nie przekraczają 2100 zł w gospodarstwie jednoosobowym albo 1500 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym. Od 4 stycznia stycznia mieszkańcy gminy Brodnica mogą składać wnioski.

Wójt Gminy Brodnica Adam Zalewski informuje, iż od miesiąca stycznia 2022 r. będzie można składać wnioski o nowe świadczenie tzw. dodatek osłonowy w Gminie Brodnica.

Wysokości dopłat w skali roku w ramach dodatku osłonowego:
  • jednoosobowe gospodarstwo domowe otrzyma 400 zł przy założeniu, że jego dochód nie przekroczy 2100 złotych
  • gospodarstwo 2-3 osobowe otrzyma 600 zł przy założeniu, że dochód nie przekroczy1500 złotych miesięcznie na osobę
  • gospodarstwo 4-5 osobowe otrzyma 850 zł przy założeniu, że dochód nie przekroczy 1500 złotych miesięcznie na osobę
  • gospodarstwo 6 i więcej osobowe otrzyma 1150 zł przy założeniu, że dochód nie przekroczy 1500 złotych miesięcznie na osobę

Kwota dofinansowania uzależniona będzie od źródła ogrzewania. Na nieco wyższy dodatek osłonowy mogą liczyć zagrożeni ubóstwem energetycznym. Chodzi o gospodarstwa domowe, których głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, pieco-kuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane węglem lub paliwami węglopochodnymi.

I tu dodatek wynosi:
  • 500 zł dla gospodarstwa domowego jednoosobowego
  • 750 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z 2 do 3 osób
  • 1062,50 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z 4 do 5 osób
  • 1437,50 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z co najmniej 6 osób

Aby dostać wyższy dodatek osłonowy, niezbędny jest wpis do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

W przypadku dodatku osłonowego obowiązywać będzie tzw. zasada złotówka za złotówkę. Oznacza to, że dodatek ten będzie przyznawany nawet po przekroczeniu kryterium dochodowego, a kwota dodatku będzie pomniejszana o kwotę tego przekroczenia. Minimalna kwota wypłacanych dodatków osłonowych będzie wynosić 20 zł.

Pamiętaj: ustawa o dodatku osłonowym stanowi, że jedna osoba może wchodzić w skład tylko jednego gospodarstwa domowego. W przypadku, gdy wniosek o wypłatę dodatku osłonowego dla gospodarstwa domowego wieloosobowego złożyła więcej niż jedna osoba, dodatek ten przyznawany jest wnioskodawcy, który złożył taki wniosek jako pierwszy.

Jak złożyć wniosek o dodatek osłonowy?
- elektronicznie, za pośrednictwem platformy ePUAP – od 1 stycznia 2022 r. do 31 października 2022 r.
- tradycyjnie (papierowo) – od 31 stycznia 2022 r. do 31 października 2022 r.

Zwracamy uwagę, iż należy pamiętać o prawidłowym i uważnym wypełnieniu druku wniosku oraz wpisaniu adresu poczty elektronicznej, na który zostanie wysłana informacja o przyznaniu dodatku osłonowego.

Świadczenia przyznane na kompletne wnioski złożone w styczniu 2022 r. będą wypłacone w 2 równych ratach, tj. do 31 marca i do 2 grudnia. Te osoby, które nie złożą wniosku do końca stycznia, nadal będą mogły ubiegać się wsparcie. Wówczas muszą złożyć kompletny wniosek do 31 października 2022 r. W tym przypadku wypłata 100% dodatku zostanie zrealizowana najpóźniej do 2 grudnia 2022 r.

Numer infolinii:

Źródło: Justyna Klimowska sekretarz UG Brodnica