Sytuacja epidemiologiczna w powiecie brodnickim

środa, 01 grudnia 2021 r., godz. 08:19  |  Wersja do druku

Kolejny tydzień przyniósł znów wzrost zakażeń wirusem SARS CoV-2 na terenie miasta i powiatu brodnickiego. W ostatnich dniach średnia dobowa liczby zakażonych nie spada poniżej 50 osób. Jesteśmy pod tym względem na 7-8 miejscu w województwie kujawsko-pomorskim. Gdyby egzekwować restrykcje podobnie jak wiosną, nasz powiat byłby już w strefie czerwonej, a przecież nie jesteśmy jeszcze nawet u szczytu czwartej fali. Miniony weekend też nie wyglądał dobrze.

Dane Ministerstwa Zdrowia dla powiatu brodnickiego o przebiegu epidemii są następujące: obecnie mamy 338 zakażonych, z tego w izolacji przebywa 320, a w szpitalu 18 naszych mieszkańców. Obowiązkowi kwarantanny poddanych jest 977 osób. Ministerstwo Zdrowia odnotowało również kolejne zgony mieszkańców powiatu brodnickiego z potwierdzonym dodatnim wynikiem na obecność wirusa powodującego chorobę Covid-19. W okresie od ostatniego komunikatu życie straciło aż 5 naszych mieszkańców. Od początku pandemii to już 133 osoby zmarłe z powodu Covid-19 w powiecie brodnickim.

- Te zgony powinny być wyrzutem sumienia nas wszystkich, całego społeczeństwa - skomentował starosta brodnicki Piotr Boiński, odnosząc się m.in. do częstego lekceważenia powagi sytuacji i nieprzestrzegania zaleceń sanitarnych.

Według danych skumulowanych, liczba zakażonych od początku pandemii w naszym powiecie wzrosła do 5771, a ozdrowieńców do 5280.

- Nową decyzją Wojewody Kujawsko-Pomorskiego z dnia 19 listopada br. określono liczbę łóżek covidowych w brodnickim szpitalu na 39 – informuje starosta. – Wojewoda podtrzymał decyzję o pozostawieniu sześciu łóżek respiratorowych. Jak długo ten stan zostanie utrzymany, trudno powiedzieć, ponieważ sytuacja rozwija się dynamicznie.

Oddział covidowy jest obecnie zapełniony. W związku ze wzrostem zagrożenia epidemicznego w brodnickim szpitalu do odwołania zostały wprowadzone ograniczenia odwiedzin pacjentów. W sytuacjach szczególnych o odwiedzinach będzie decydował lekarz dyżurny.

Portal www.gov.pl›web›szczepienia-gmin wznowił aktualizację danych. Na chwilę obecną podaje liczbę 41 116 zaszczepionych w pełni mieszkańców powiatu brodnickiego, co stanowi 52,04 proc. lokalnej populacji. Służby medyczne sygnalizują wzrost liczby osób zaszczepionych trzecią dawką - przypominającą.

Obecnie mamy 26 ognisk zakażeń w rodzinach i 3 ogniska w zakładach pracy. Większość transmisji wirusa pochodzi z otoczenia szkół, a konsekwencją są kolejne szkoły i oddziały, które muszą pracować w zdalnym trybie nauczania.

Źródło: Starostwo Powiatowe w Brodnicy

Dzialkowicz.jpg