Nowe obostrzenia od 1 grudnia

wtorek, 30 listopada 2021 r., godz. 11:56  |  Wersja do druku

Przedstawiciele rządu za każdym razem zapewniali, że żadnych nowych restrykcji nie będzie. Do zmiany zdania mogła ich skłonić jednak nie tyle duża liczba nowych zakażeń, ale rosnąca liczba hospitalizacji. Nowe regulacje mają obowiązywać od 1 do 17 grudnia włącznie.

Ministerstwo Zdrowia przygotowało pakiet alertowy obostrzeń. Regulacje mają obowiązywać od 1 do 17 grudnia włącznie.

Ograniczenia krajowe

Od 1 grudnia obowiązują nowe limity:
  • 50 proc. obłożenia w kościołach, gastronomii, hotelach, obiektach kultury (np. kinach, teatrach, filharmoniach, operach, domach kultury) i obiektach sportowych (baseny, aquaparki). Do tej pory dopuszczalne obłożenie w tych placówkach wynosiło 75 proc.
  • maksymalnie 100 osób na uroczystościach typu wesela, spotkania, konsolacje, spotkania i zgromadzenia innego typu, w dyskotekach (do tej pory było to 150 osób)
  • jedna osoba na 15 mkw w siłowniach, centrach sportowych, muzeach, galeriach sztuki, targach, wystawach, konferencjach, bibliotekach, punktach handlu (do tej pory mogła to być 1 osoba na 10 m kw)
  • w przypadku koncertów i widowisk cyrkowych od 1 grudnia obowiązuje zasada: maks, 50 proc. zajętych miejsc i nie więcej niż 1 osoba na 15 m kw.

Od 1 grudnia wprowadzony będzie zakaz lotów do Polski z:
  • Botswany
  • Eswatini
  • Lesotho
  • Mozambiku
  • Namibii
  • RPA
  • Zimbabwe

Osoby wracające z tych krajów nie mogą zostać zwolnione z kwarantanny przez 14 dni.

Dla podróżujących z krajów non-Schengen wprowadzone będzie wydłużenie kwarantanny do 14 dni i zwolnienie testem PCR wykonanym po upływie 8 dni od przekroczenia granicy. Regulacje mają obowiązywać od 1 do 17 grudnia włącznie.

W całym kraju, w przestrzeniach zamkniętych obowiązkowe jest zasłanianie nosa i ust. Można to robić tylko przy użyciu maseczki — chirurgicznej (jednorazowej), FFP2 lub FFP2. Zasłaniania nosa i ust przy pomocy przyłbic, szalików i chust nie jest dozwolone.

Na rządowej stronie internetowej wyszczególniono miejsca, w których należy przestrzegać tego obowiązku:
  • na terenie nieruchomości wspólnych (np. na klatce schodowej)
  • w autobusie, tramwaju i pociągu
  • w sklepie, galerii handlowej, banku, na targu i na poczcie
  • w zakładzie pracy, jeśli w pomieszczeniu przebywa więcej niż 1 osoba (chyba, że pracodawca postanowi inaczej)
  • w zakładzie pracy podczas bezpośredniej obsługi klienta/interesanta
  • w kinie i teatrze
  • u lekarza, w przychodni, w szpitalu, salonie masażu i tatuażu
  • w kościele i szkole, na uczelni
  • w urzędzie i innych budynkach użyteczności publicznej (w sądzie, w instytucji kultury, banki, na poczcie itp.)

Źródło: Ministerstwo Zdrowia

Dzialkowicz.jpg