Zaloguj się | Rejestracja

VIII spotkanie integracyjne Kół Gospodyń Wiejskich

poniedziałek, 11 października 2021 r., godz. 08:54  |  Wersja do druku

W niedzielę, 10 października w Jajkowie odbyło się VIII spotkanie integracyjne Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Brzozie. Była to też okazja do świętowania z okazji X-lecie działalności Gminnej Rady KGW. Panie spotkały się w niezwykłej scenerii "Galerii Jajka".Działalność kół gospodyń wiejskich kojarzy się z serwowaniem swojskich przysmaków podczas lokalnych imprez plenerowych, z pleceniem wieńców dożynkowych czy inscenizowaniem okolicznościowych obrzędów. Jednak członkinie kół od wielu lat uczestniczą w tworzeniu podstaw społeczeństwa obywatelskiego, nie tylko w swoich miejscowościach, ale też na płaszczyźnie regionalnej, a nierzadko i ponadregionalnej.

KGW prowadzą zespoły muzyczne i kabaretowe, organizują warsztaty rękodzieła i gotowania. Przygotowują wycieczki krajoznawcze, odpowiadają za lokalne obchody dni kobiet czy seniora. W ten sposób, nie tylko podtrzymują miejscowe tradycje i kulturę na terenach wiejskich, ale też przekazują je młodszym pokoleniom.

VIII spotkanie integracyjne Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Brzozie odbywa się cyklicznie, a tym razem zagościło w Jajkowie. Była to też okazja do świętowania z okazji X-lecie działalności Gminnej Rady KGW. Spotkanie przebiegło w bardzo miłej atmosferze, a uświetniły je swoją obecnością Wójt Gminy Brzozie Danuta Kędziorska-Cieszyńska, przewodnicząca Rady Gminy Brzozie Maria Florkiewicz, a także przewodnicząca Regionalnej Rady KGW w Toruniu Ewa Łobaczewska oraz jej poprzedniczka Danuta Grzyb. Uroczystość poprowadziła przewodnicząca Gminnej Rady KGW Małgorzata Smoczyńska, a przybyłych ugościły w niezwykłej "Galerii Jajka" panie z KGW w Jajkowie.

Przewodnicząca Gminnej Rady KGW Małgorzata Smoczyńska opowiedziała o spotkaniach kół: - Tradycyjnie co roku spotykamy się już od ośmiu lat. Dzisiaj gościmy delegacje ze wszystkich kół działających na terenie gminy Brzozie. Każdego roku zaprasza nas inne koło, w tym roku jest to koło Gospodyń Wiejskich w Jajkowie. Integrujemy się, prowadzimy luźne dyskusje i jest to też okazja do porozmawiania o problemach, o propozycjach, jakie panie mają na przyszłość, o nowych pomysłach. Podsumowujemy miniony rok, a w tym roku mamy mały jubileusz, bo mija10 lata działalności Gminnej Rady Kół Gospodyń Wiejskich Brzozie. Na terenie gminy mamy 9 działających kół - w Brzoziu, Sugajnie, Wielkim i Małym Leźnie, w Zembrzu, Janówku, Wielkim Głęboczku, Małym Głęboczku, Jajkowie i Świeciu. Panie działają, promują się i prezentują nie tylko w powiecie, ale i dalej, a pani wójt nas wspiera. Przez pandemię troszkę zamknęłyśmy się w domach, bo nie było możliwości spotykania się, ale powoli ten rok pokazuje, że tęsknimy i wychodzimy na zewnątrz. Dzisiaj miałyśmy też wybory i pozostałam przewodniczącą Gminnej Rady KGW na następną, już trzecią kadencję.

Wójt Gminy Brzozie Danuta Kędziorska-Cieszyńska powiedziała: - Raz do roku koła gospodyń wiejskich z terenu gminy Brzozie spotykają się na spotkaniu podsumowującym działalność. Z każdego koła jest wytypowana reprezentacja i spotkania odbywają się zawsze w innej miejscowości. W tym roku w Jajkowie, w Wiosce Tematycznej Początku Życia. Niestety w Jajkowie nie mamy świetlicy wiejskiej, ale mam taką nadzieję, że to się zmieni, bo złożyliśmy już wniosek o dofinansowanie. Jeżeli wszystko się uda, w przyszłym roku będziemy tu świetlicę budować. Jajkowo to wieś jedna z największych na terenie gminy Brzozie, z liczbą mieszkańców prawie 600 osób, więc myślę, że taka świetlica przydałaby się, żeby krzewić kulturę lokalną, integrować się, robić różne spotkania, warsztaty, współpracować z różnymi instytucjami, szkołą podstawową, żłobkiem. Dzisiejsze spotkanie kół gospodyń wiejskich integruje, a mamy bardzo prężnie działające koła na terenie gminy. Panie są cudowne, udzielają się w różnych przedsięwzięciach gminnych i akcjach charytatywnych i wiem, że jeszcze nie raz nas zaskoczą. Piszą też projekty i mam nadzieję, że niebawem takie środki będą też pozyskiwać. Chciałabym zorganizować spotkanie, bo niestety nasze koła nie są zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Kół Gospodyń Wiejskich i przez to tracimy pieniądze. Środki są i można je pozyskać, tylko trzeba być zarejestrowanym, no i myślę, że nasze koła zdecydują się na to.

Spotkanie przebiegało w miłej i niezwykle ciepłej atmosferze, a panie integrowały się i dyskutowały do późnych godzin. Następne spotkanie za rok.

Spotkanie integracyjne Kół Gospodyń Wiejskich w Jajkowie/fot. własne i nadesłane:reklama
Dzialkowicz.jpg


Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

polecamy firmy/usługi

WILGA.jpg
Na pograniczu trzech województw: mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego, nieopodal Brodnicy znajduje się malownicza kraina lasów, pagórków, jezior i łąk, ostoja ciszy i pięknej niezniszczonej przyrody. To Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy, a w nim Ośrodek Edukacji Ekologicznej WILGA w Górznie, ul. Leśna 12. Tel. +48 56 498 92 65, +48 668 445 699 - zobacz film

GASPOL.jpg
Nasza firma, wielopokoleniowa z tradycjami, zajmuje się dystrybucją gazu i samochodowymi instalacjami gazowymi. Prowadzimy autoryzowany serwis, sprzedaż, montaż i przeglądy urządzeń gazowych. Promocja! Zaawansowany sterownik autogaz w kompaktowej obudowie - 2100 zł.
P.U.H. *GASPOL* JASTRZĘBSCY
87-300 Brodnica, ul. Cmentarna 4
Tel.: +48 56 498 27 68, +48 508 830 221
e-mail: gaspol2@wp.pl

dzialkowicz.jpg
DZIAŁKOWICZ
centrum ogrodnicze
DZIAŁKOWICZ to największy sklep ogrodniczy w regionie Brodnicy i jednocześnie firma pokoleniowa z wieloletnimi tradycjami. Do dyspozycji Klientów oddajemy ponad 1600m2 powierzchni handlowej wraz z ogrodem oraz duży parking samochodowy. Uwaga! W ofercie karma dla ptaków.
Brodnica, ul. Gen. W.Sikorskiego 8
Telefon: +48 56 498 25 15

tartak.jpg
Tartak NARA
Opakowania drewniane
Tartak NARA - rodzinna firma powstała w 2003 roku. Produkujemy drewno budowlane: więźbę dachową, deski, kantówki - czyli dachy. W ofercie mamy także: altanki, meble ogrodowe, schody, tarasy, stelaże tapicerskie. Posiadamy suszarnię. Surowiec pozyskujemy z najlepszych drzewostanów okolicznych nadleśnictw. Nasza dewiza: solidność i umiarkowane ceny - zobacz produkty.
Tartak NARA - Brzozie 199
Tel. 056 652 65 58, fax: 056 493 58 15

reklama.jpg
Reklama w portalu
PowiatBrodnicki.pl
Wypróbuj reklamę w portalu mieszkańców powiatu brodnickiego. Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane, wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Zareklamuj się w naszym portalu... więcej