Centrum Ogrodnicze DZIAŁKOWICZ poleca

środa, 14 lipca 2021 r., godz. 12:36  |  Wersja do druku

Cały czas dbamy o nasze ogródki i balkony. Kwiaty są piękne i w dalszym ciągu możemy je sadzić i przesadzać. Należy jednak przestrzegać zasad, żeby rośliny cieszyły nasze oczy do późnej jesieni. Warto je dokupować i tworzyć ciekawe kompozycje.

O tym, co posadzimy w naszym ogródku i na balkonie decyduje wiele czynników. Każdy z nas zapewne metodą prób i błędów zauważył co u niego lepiej rośnie, a z jakimi roślinami są kłopoty. Zasada pierwsza dotyczy nasłonecznienia. To niezwykle ważny element w przypadku kwiatów, bowiem uprawa wielu z nich zależy od tego jaki rodzaj kwiatów wybierzemy na dane stanowisko.

Stanowiska słoneczne to królestwo pelargonii, surfinii i wielu innych odmian kwiatów. Jednak begonie na takim stanowisku długo nie wytrzymają. Z kolei pelargonie bez słońca nie obdarzą nas kaskadą kwiatów. Nasłonecznienie lub jego brak to podstawa wyboru kwiatów.

Na balkony nasłonecznione znakomite będą: aksamitka, aster chiński, begonia stale kwitnąca, bratek ogrodowy, chmiel japoński, cynia, fasola ozdobna, kobea, nagietek, pelargonia, portulaka, surfinia, ubiorek i nasturcja. Na balkony cieniolubne znakomite będą: barwinek pospolity, begonia bulwiasta, bluszczyk kurdybanek, fuksja, funkia, niecierpek, runianka japońska, stokrotka pospolita, trzykrotka i tytoń oskrzydlony.

Drugą ważną zasadą jest podlewanie roślin. Należy bezwzględnie sprawdzić drożność otworów w dnach pojemników na rośliny. W doniczce powinien być 1 duży otwór lub 3-4 mniejsze, w skrzynce balkonowej otwory powinny znajdować się co 10 cm.

Duży wybór środków ochrony roślin, odżywek pozwala mieć pewność, że nasze rośliny będą zawsze piękne i obficie kwitnące. Warto pochylić się nad trawami dekoracyjnymi, których proste piękno potrafi zmienić ogród w tajemniczy zakątek.

W sklepach dostępnych jest wiele doniczek i skrzynek balkonowych. Mogą być wykonane z plastiku, stali, ceramiki lub drewna. Doniczki i skrzynki balkonowe powinny mieć taką pojemność, aby pomieścić odpowiednia ilość podłoża. Doniczka powinna mieć minimum 20 cm średnicy, skrzynka balkonowa minimum 15 cm szerokości. Pojemniki o mniejszych wymiarach nie zapewnią roślinom odpowiednio dużo przestrzeni do prawidłowego wzrostu bryły korzeniowej, podłoże będzie bardzo szybko przesychać, a w zimie rośliny będą narażone na przemarzanie.

Na dnie doniczki lub skrzynki należy przygotować warstwę drenażu z kamyków, kawałków porcelany, fragmentów glinianych doniczek lub keramzytu. Dzięki warstwie drenażu nadmiar wody będzie odpływał z doniczki i korzenie będą miały dostęp do tlenu. Na drenaż należy wysypać odpowiednie podłoże do kwiatów balkonowych - około 3/4 pojemności pojemnika. Podłoże należy lekko ugnieść.

Dobre podłoże do kwiatów balkonowych powinno być bogate w substancje pokarmowe, przewiewne i ciepłe. Powinno mieć strukturę gruzełkowatą i przepuszczać wodę, aby korzenie miały stały dostęp do tlenu. Z drugiej strony, woda i substancje pokarmowe nie mogą za szybko przepływać przez podłoże. Podłoże do kwiatów balkonowych najlepiej kupić w centrum ogrodniczym. Warto poradzić się sprzedawcy, które podłoże będzie odpowiednie dla roślin, które zamierzamy posadzić - podłoże powinno mieć poziomie pH odpowiedni do sadzonych kwiatów.

Nie powinno się wykorzystywać podłoża z poprzedniego sezonu ani gleby z ogrodu, gdyż mogą w nich znajdować się czynniki chorobotwórcze lub szkodniki. Warte polecenia są podłoża z nawozem długo działającym. Przed sadzaniem kwiatów balkonowych należy rośliny te obficie podlać, aby podłoże dobrze namokło - ułatwi nam to znacznie wyjęcie bryły korzeniowej z doniczki. Rośliny należy posadzić w doniczkach w odpowiednich odstępach, pamiętając o tym, że rośliny w ciągu sezonu będą intensywnie rosnąć.

Kwiaty balkonowe po posadzeniu do doniczek lub skrzynek balkonowych powinny znajdować się na takiej samej głębokości, jak ta w której rosły dotychczas. Nie wolno sadzić ich za głęboko - bryła korzeniowa będzie narażona na gnicie, ani za płytko - rośliny mogą wypaść z pojemnika zrzucone podmuchem silnego wiatru. Poziom podłoża w pojemniku po posadzeniu roślin powinien znajdować się 2 - 3 cm poniżej krawędzi. Powierzchnię ziemi należy lekko ugnieść otwartą dłonią, uważając aby nie uszkodzić korzeni oraz pędów roślin. Posadzone rośliny należy obsypać dookoła ziemią, ponownie ugnieść i obficie podlać, pamiętając aby usunąć nadmiar wody z doniczki.

Aby nasz ogród i balkon wyglądał pięknie, wystarczy odwiedzić Centrum Ogrodnicze DZIAŁKOWICZ w Brodnicy, a tam znajdziemy na pewno wszystko, co pomoże udekorować dom i mieszkanie. Wybór jest duży i to zarówno roślin, jak i przedmiotów dekoracyjnych. Sklep posiada również wykwalifikowany personel, który doradzi i rozwieje wątpliwości.

Centrum Ogrodnicze DZIAŁKOWICZ w Brodnicy, ul Sikorskiego 8 zaprasza od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 -18:00, w soboty od 8:00 -16:00.

Źródło: Artykuł promocyjny

Centrum Ogrodnicze DZIAŁKOWICZ :

Dzialkowicz.jpg