Obowiązek składania deklaracji

poniedziałek, 05 lipca 2021 r., godz. 07:57  |  Wersja do druku

Od dnia 1 lipca 2021 roku został wprowadzony ogólnopolski obowiązek złożenia deklaracji źródeł ciepła i spalania paliw w budynkach do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Każdy budynek, który posiada zainstalowane źródło ciepła lub spalania paliw o mocy nominalnej do 1 MW należy zgłosić wypełniając odpowiednią deklarację.

CEEB, czyli Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków to system informacji o źródłach ogrzewania budynków w Polsce. CEEB ma wspierać działania w wymianie kopciuchów, a tym samym walkę ze smogiem. Prace nad CEEB już ruszyły. Za budowę systemu CEEB odpowiada Główny Urząd Nadzoru Budowlanego.

Deklarację będzie musiał złożyć każdy właściciel nieruchomości lub zarządca budynków. Może być ona złożona elektronicznie lub w formie papierowej we właściwym urzędzie gminy.

Czym jest deklaracja?

To rodzaj ankiety w której podaje się:
  • imię i nazwisko albo nazwę właściciela lub zarządcy budynku lub lokalu oraz adres miejsca zamieszkania lub siedziby
  • adres nieruchomości, w obrębie której eksploatowane jest źródło ciepła lub źródło spalania paliw
  • informacje o liczbie i rodzaju eksploatowanych w obrębie nieruchomości źródeł ciepła lub źródeł spalania paliw oraz o ich przeznaczeniu i wykorzystywanych w nich paliwach
  • numer telefonu właściciela lub zarządcy (opcjonalnie)
  • adres e-mail (opcjonalnie)

Kogo dotyczy deklaracja?

Każdego właściciela lub zarządcę budynku lub lokalu który posiada źródło ciepła o mocy do 1 MW. Na wysłanie deklaracji obywatele mają 12 miesięcy w przypadku źródeł ciepła lub spalania paliw kiedykolwiek uruchomionych przed 1 lipca 2021 r.

Kiedy składamy deklarację?

Od 1 lipca 2021 r.

Dla nowo powstałych budynków termin ten będzie wynosił 14 dni.

Dla budynków, które już istnieją właściciel lub zarządca będzie miał 12 miesięcy.

Uwaga obowiązek złożenia deklaracji jest nałożony ustawowo i za jego niewypełnienie w terminie grozi grzywna.

Jak możemy złożyć deklarację?

W formie elektronicznej, czyli przez internet na stronie zone.gunb.gov.pl – to preferowany sposób, którego funkcjonalność umożliwi proste i szybkie wypełnienie dokumentu. Deklaracje będziemy składać za pośrednictwem systemu teleinformatycznego CEEB. Składanie deklaracji będzie wdrażane zgodnie z wymaganiami bezpieczeństwa, korzystając w szczególności z Profilu Zaufanego (bezpośrednie połączenie do systemu Węzła Krajowego). Profil zaufany w ramach Węzła krajowego jako sposób uwierzytelniania jest obecnie systemem w pełni działającym i wykorzystywanym przez instytucje oraz obywateli. Niezależnie od Profilu Zaufanego Węzeł Krajowy umożliwia korzystanie z dowodu osobistego z warstwą elektroniczną.

W formie papierowej – wypełniony dokument można będzie wysłać listem albo złożyć osobiście w urzędzie gminy (zgodnie z lokalizacją budynku). Formularze do pobrania https://zone.gunb.gov.pl/dokumenty-do-pobrania/

Więcej informacji na stronie GUNB: www.gunb.gov.pl/strona/centralna-ewidencja-emisyjnosci-budynkow-faq

Źródło: Główny Urząd Nadzoru Budowlanego

Dzialkowicz.jpg