#SzczepimySię w powiecie brodnickim. A jak nam idzie?

poniedziałek, 21 czerwca 2021 r., godz. 10:17  |  Wersja do druku

#SzczepimySię, ale jak nam to wychodzi? Jako województwo kujawsko-pomorskie zajmujemy 9 miejsce w Polsce pod względem ilości zaszczepionych osób. Jednak jako powiat nie wznosimy się na wyżyny w rankingu. Warto przyjrzeć się, jak to wygląda w poszczególnych gminach.

Analizę danych przygotowuje Centrum e-Zdrowia we współpracy z Kancelarią Prezesa Rady Ministrów, Centrum GovTech, NFZ oraz GUS. Przypisanie osoby zaszczepionej do danej gminy odbywa się według algorytmu, który do numeru PESEL osoby zaszczepionej przyporządkowuje adres zamieszkania na podstawie 5 baz danych. Algorytm został skonstruowany tak, aby wyznaczony adres był jak najbardziej zbliżony do faktycznego adresu zamieszkania zaszczepionego pacjenta, biorąc także pod uwagę takie czynniki jak kompletność danych i ich jakość.

5-stopniowy algorytm przyporządkowujący adresy korzysta z baz danych w następującej kolejności:

1. Centralny Wykaz Ubezpieczonych - obejmuje ubezpieczonych w ZUS i KRUS, w tym osoby bez prawa do świadczeń.
2. IKP / Gabinet - adres podany przez pacjenta w Indywidualnym Koncie Pacjenta lub adres podany podczas wizyty lekarskiej. Brane są pod uwagę wyłącznie adresy podane po 1 stycznia 2021 r.
3. Karta Szczepień - adres podany przez pacjenta podczas szczepienia rejestrowany przez pracownika medycznego w Karcie Szczepień,
4. Adres Zameldowania - adres zameldowania Pacjenta wg rejestru PESEL,
5. Adres Punktu Szczepień - adres placówki, w której zostało wykonane szczepienie. Wykorzystanie tej bazy danych ma charakter uzupełniający cały algorytm.

Pod uwagę brane są wyłącznie adresy dla których udało się wyznaczyć poprawny kod TERYT gminy. Raz ustalony adres pacjenta stanowi trwałe przypisanie pacjenta do gminy - pozostaje bez zmian, niezależnie od okoliczności.

Każdej gminie przyporządkowano liczbę zaszczepionych mieszkańców według 2 kryteriów:
- liczba osób zaszczepionych min. 1 dawką,
- liczba osób w pełni zaszczepionych (po 2 dawkach szczepionki 2-dawkowej oraz po 1 dawce szczepionki 1-dawkowej).

Do liczby zaszczepionych mieszkańców wliczane są tylko osoby posiadające numer PESEL oraz, które podały numer PESEL przy szczepieniu. Dodatkowo dla każdej gminy zostały obliczone wskaźniki wyszczepienia, zdefiniowane według wzoru:

Wskaźnik wyszczepienia = (liczba zaszczepionych mieszkańców gminy podzielona przez liczbę mieszkańców gminy) * 100%

Liczba osób zamieszkujących daną gminę jest wyznaczona w oparciu o dane demograficzne dostarczone przez GUS według stanu na 31 grudnia 2020 r.

Województwo kujawsko-pomorskie
Liczba szczepień ogółem 1 384 506
Dzienna liczba szczepień 2674
Liczba osób w pełni zaszczepionych ogółem 515 592
Dzienna liczba osób w pełni zaszczepionych 1225

Powiat brodnicki
Liczba wykonanych szczepień 48 033
Dzienna liczba szczepień 31
Liczba osób w pełni zaszczepionych ogółem 17 315
Dzienna liczba osób w pełni zaszczepionych 7

A jak poziom szczepień wygląda w poszczególnych gminach? Poniżej wyniki zaczynając od tych gmin, w których wyszczepialność jest największa, a kończąc na tych, w których jest najmniejsza.

Miasto Brodnica liczba ludności 28701
Pacjenci zaszczepieni przynajmniej jedną dawką 13341