Miasto i Gmina Górzno

środa, 30 czerwca 2021 r., godz. 07:16  |  Wersja do druku

Zeszłoroczny IV Kongres Dobrzynian, który miał mieć miejsce w dniach 2 - 3 lipca 2020 roku w Górznie, został odwołany z powodu pandemii i przeniesiony na rok 2021. Tegoroczny odbędzie się tylko jednego dnia (2 lipca) zgodnie z obowiązującymi przepisami sanitarnymi.

Ziemia Dobrzyńska to obszar położony między siedmioma rzekami: Wisłą, Drwęcą, Pissą, Pisiakiem, Rypienicą, Brynicą i Skrwą, jako region historyczny ukształtował się na przestrzeni kolejnych podziałów testamentowych książąt piastowskich. W połowie XIII wieku po raz pierwszy pojawia się nazwa Ziemia Dobrzyńska, która używana jest po dziś dzień.

W tym roku Miasto i Gmina Górzno należąca do Stowarzyszenia Gmin Ziemi Dobrzyńskiej jako przedstawiciel powiatu brodnickiego ma zaszczyt być z jednym z organizatorów IV Kongresu Dobrzynian. 2 lipca w odbędzie się część oficjalna ww. zgromadzenia tj. uroczysta msza święta w kościele parafialnym p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego, odsłonięcie i poświęcenie tablicy pamiątkowej na Rynku oraz krótka ceremonia oficjalna w hali sportowej przy szkole podstawowej.

Poprzednie trzy kongresy miały miejsca: I w dniach 10-12 sierpnia 2004 r. w Skępem (powiat lipnowski), II w dniach 15-16 lipca 2009 r. w Rypinie (powiat rypiński) oraz III w dniach 9-10 lipca 2014 r. w Czernikowie (powiat toruński).

Głównym celem Kongresu Dobrzynian jest integracja mieszkańców Ziemi Dobrzyńskiej oraz propagowanie miejscowej historii i tradycji. Idea kongresu nawiązuje do historycznej tradycji szlacheckich sejmików dobrzyńskich oraz późniejszych zjazdów i spotkań przedstawicieli naszych lokalnych społeczności. Na zjeździe w Czernikowie zaprezentowano podczas wystąpień tradycyjny mundur wojewódzki Ziemi Dobrzyńskiej z II poł. XVIII wieku. Logo IV Kongresu Dobrzynian prezentuje się podobnie jak pozostałych prócz danych dotyczących miejsca, czasu trwania i herbów gmin.

Wcześniejsze kongresy miały miejsce w Skępem, Rypinie i Czernikowie. Tym razem przybliżymy te miejscowości.

I Kongres Dobrzynian odbył się w Skępem (powiat lipnowski), w dniach od 10 do 12 sierpnia 2004 r. Tablicę pamiątkową zawieszono w krużganku pielgrzymów w Sanktuarium Matki Bożej Skępskiej, w którym się znajduje kościół i klasztor OO. Bernardynów pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny Skępskiej Matki Bożej Brzemiennej Królowej Mazowsza i Kujaw pod adresem ul. Klasztorna
Więcej na stronach: www.bernardyniskepe.comlub www.skepe.pl

II Kongres Dobrzynian miał miejsce w Rypinie (powiat rypiński), w dniach 15-16 lipca 2009 r. Okolicznościową tablicę poświęconą temu wydarzeniu umieszczono na frontowej fasadzie Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej, budynku często nazywanym "Domem Kaźni" w związku z wydarzeniami, które miały miejsce w czasie II wojny światowej. Muzeum znajduje się w Rypinie pod adresem ul. Warszawska 20.
Info o tym miejscu na: www.muzeum.rypin.eulub www.rypin.eu

III Kongres Dobrzynian zawitał do Czernikowa (powiat toruński). Odbywał się w dniach 9-10 lipca 2014 r. Uczestnicy kongresu zostawili po sobie pamiątkę w postaci tablicy okolicznościowej przy wejściu do Zespołu Szkół w Czernikowie przy ul. Gimnazjalnej. O tym miejscu na: www.zs.czernikowo.pllub www.czernikowo.pl

Z uwagi na stan zagrożenia pandemicznego w kraju Kongres zostanie przeprowadzony w jednym dniu (nie tak jak to miało miejsce w poprzednich kongresach) tj. 2 lipca br.( piątek) zgodnie z obowiązującymi przepisami sanitarnymi.

Program IV Kongresu Dobrzynian w Górznie

Organizatorzy:
  • Stowarzyszenie Gmin Ziemi Dobrzyńskiej w Dobrzyniu nad Wisłą
  • Powiat Brodnicki
  • Miasto i Gmina Górzno
  • Gmina Skrwilno

2. lipca 2021 roku (piątek)

Część oficjalna

9:30 - Msza Święta w Kościele Parafialnym w Górznie
10:30 - Przejście indywidualne uczestników kongresu pod Urząd Miasta i Gminy w Górznie
11:00 - Odsłonięcie i poświęcenie tablicy pamiątkowej
Przejazd do Hali Sportowej przy Szkole Podstawowej w Górznie