Troska o dzieci w cyfrowym świecie

czwartek, 10 czerwca 2021 r., godz. 09:41  |  Wersja do druku

280 szkół w całej Polsce w tym 27 z województwa kujawsko-pomorskiego od września będzie realizować bezpłatne programy edukacyjne MegaMisja i #SuperKoderzy, prowadzone przez Fundację Orange. Uczniowie z klas 1-3 dowiedzą się jak bezpiecznie i twórczo korzystać z internetu, a z klas 4-8 poznają podstawy programowania oraz sprawdzą, jak dzięki technologii uczyć się w sposób kreatywny i angażujący. Programy pomogą także kształtować zdrowe nawyki cyfrowe u dzieci i młodzieży, często zaburzone przez edukację zdalną.

27 szkół z województwa kujawsko-pomorskiego wspólnie z Fundacją Orange od września będzie uczyć dzieci jak ważna jest nie tylko sprawna obsługa narzędzi takich jak laptop czy tablet, ale też znajomość zasad bezpieczeństwa w internecie, dbanie o swoją prywatność, krytyczne podejście do treści zawartych w sieci, kreatywne spędzanie czasu z ekranami i bez nich oraz balans między życiem online a offline.

- Edukacja cyfrowa i rozmowy o nowych technologiach nie zawsze są łatwe, dlatego stworzyliśmy programy, które pomagają w tym zarówno uczniom, jak i nauczycielom. Po kilku latach realizacji MegaMisji i #SuperKoderów widzimy też, że sprawdza się sposób w jaki pracujemy ze szkołami i to, że proponujemy naukę w dużej mierze bez użycia ekranów – głównie poprzez zabawę, współpracę, dyskusję w grupach i tworzenie wspólnych projektów – mówi Łucja Kornaszewska, kierowniczka Działu Programów Fundacji Orange.

Fundacja Orange od 15 lat dba o rozwój dzieci i młodzieży w cyfrowym świecie. Uczy dzieci zasad bezpiecznego internetu, podstaw programowania, robotyki czy druku 3D. Oba programy, które od września będą realizowane w szkołach, wpisują się w podstawę programową. W poprzednich edycjach udział w MegaMisji i #SuperKoderach wzięło ponad 1700 szkół i blisko 44 tys. uczniów w całej Polsce. Na czym polegają programy?

MegaMisja dla klas 1 – 3 to 10-miesięczny kurs przygotowujący najmłodszych do tego, aby odpowiedzialnie i bezpiecznie korzystać ze smartfonów, tabletów i komputerów oraz unikać pułapek cyfrowego świata. Zajęcia odbywają się w formie zabawy, w której uczniowie za wykonanie kolejnych zadań zdobywają nagrody dla całej szkoły – na przykład tablety, audiobooki, książki, materiały plastyczne i pomoce edukacyjne. To dla dzieci przede wszystkim przygoda z bohaterami programu – Julką, Kubą i Psotnikiem, a dla nauczyciela świetny sposób na poprowadzenie ciekawych i angażujących lekcji.

#SuperKoderzy dla klas 4-8 to zajęcia, na których uczniowie poznają podstawy programowania. Nie tylko na lekcjach informatyki, ale też na innych np. na przyrodzie, historii, fizyce, muzyce, lekcji języka polskiego i języków obcych. Nauczyciel nie musi mieć umiejętności informatycznych ani umieć programować, by móc prowadzić zajęcia. To wspólne odkrywanie jak kreatywnie wykorzystać możliwości, jakie dają nowe technologie. Szkoły, które zakwalifikowały się do programu otrzymają grant na zakup niezbędnego sprzętu.

- Cieszymy się, że tak wiele szkół zgłosiło się do naszych programów, zwłaszcza w tak trudnym czasie nauczania zdalnego. Jesteśmy pełni podziwu dla zaangażowania uczniów, nauczycieli i nauczycielek oraz dyrekcji. W tym roku szczególnie ważne były dla nas placówki z gmin, w których inicjatyw związanych z nowymi technologiami jest nieco mniej. Cieszymy się, że będziemy pracować z tak wieloma szkołami z miejsc, w których nie mieliśmy okazji jeszcze działać – podsumowuje Łucja Kornaszewska.

Pełna lista szkół zakwalifikowanych do programów: https://fundacja.orange.pl/aktualnosci/artykul/sprawdz-czy-twoja-szkola-dostala-sie-do-megamisji-superkoderow

Z województwa kujawsko-pomorskiego do MegaMisji dostały się szkoły:

Szkoła Podstawowa im. Małgorzaty Sulek w Drużynach
Szkoła Podstawowa w Jajkowie
Szkoła Podstawowa im. Wincentego Piotrowskiego w Wołuszewie
Zespół Szkół w Czarżu
Szkoła Podstawowa nr 3 im. Władysława Jagiełły w Brodnicy
Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Starorypinie Rządowym
Szkoła Podstawowa w Rzęczkowie filia Siemoń
Szkoła Podstawowa nr 4 w Brodnicy

a do #SuperKoderów szkoły:

Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi im. J. Korczaka w Smólniku