Zaloguj się | Rejestracja

Związek OSP RP rozpoczyna konsultacje społeczne

poniedziałek, 10 maja 2021 r., godz. 08:16  |  Wersja do druku

Zapisy znajdujące się w projekcie ustawy o OSP budzą poważne wątpliwości, a niektóre są nie do zaakceptowania. Trzeba pamiętać, że będą one miały wpływ nie tylko na ochotnicze straże pożarne, ale także na bezpieczeństwo nas wszystkich. Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP rozpoczyna szerokie konsultacje społeczne, w których udział mogą wziąć strażacy ochotnicy oraz wójtowie i burmistrzowie w całej Polsce. Początek już w poniedziałek 10 maja.



Szanowni Państwo

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wraz z Komendą Główną Państwowej Straży Pożarnej ogłosiło główne założenia "Ustawy o ochotniczej straży pożarnej". Konferencja prasowa w tej sprawie odbyła się 29 kwietnia z udziałem ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego, wiceministra Macieja Wąsika oraz komendanta głównego PSP nadbryg. Andrzeja Bartkowiaka. Na konferencję nie zostali zaproszeni przedstawiciele OSP, których ustawa ma dotyczyć, ani Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP (ZOSP RP).

Prace nad projektem ustawy o OSP, od momentu gdy zostały zapowiedziane w 2018 roku, toczyły się w pełnej tajemnicy. Jej zapisy na żadnym etapie nie były konsultowane ze Związkiem Ochotniczych Straży Pożarnych RP. Projekt ustawy został dostarczony do biura Zarządu Głównego ZOSP RP po konferencji prasowej 29 kwietnia. Ponieważ znajdujące się w nim zapisy budzą poważne wątpliwości, a niektóre są nie do zaakceptowania, Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP opublikował 30 kwietnia wstępne stanowisko w tej sprawie.

Projektowana ustawa przewiduje: dalekie zmiany w organizacji ochotniczego pożarnictwa, zmiany dotyczące roli OSP i ich prospołecznego zaangażowania na rzecz lokalnych środowisk, zmiany w nazewnictwie, umundurowaniu i statutach, wprowadzenie dodatkowej kontroli nad OSP, ograniczenie prawa ochotniczych straży do rozporządzania powierzonym im majątkiem, pozbawienie finansowania ochotniczych straży ze środków pochodzących z firm ubezpieczeniowych, zmiany w organizacji systemu ratowniczego.

Zapisy nowej ustawy będą miały wpływ nie tylko na ochotnicze straże pożarne, ale także na bezpieczeństwo mieszkańców wsi, miasteczek i miast w całej Polsce. Dlatego w załączeniu przesyłamy Państwu stanowisko Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP zrzeszającego ponad 16 tysięcy OSP, w których działa około 700 tys. ochotników oraz opinię wyrażoną w formie artykułu autorstwa znawcy i praktyka pożarnictwa, byłego komendanta głównego PSP a obecnie wiceprezesa Zarządu Głównego ZOSP RP gen. bryg. w st. spocz. Wiesława Leśniakiewicza. Mamy nadzieję, że przekazane przez nas informacje okażą się dla Państwa interesujące.

Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP rozpoczyna szerokie konsultacje społeczne, w których udział zgłaszać mogą strażacy ochotnicy, a także wójtowie i burmistrzowie w całej Polsce. Konsultacje będą się odbywały zdalnie, w formie wideokonferencji, dyskusji i oddawania głosów. Przewidziano 5 bloków tematycznych związanych z zapisami projektu nowej ustawy. Pierwsza część konsultacji już w poniedziałek 10 maja 2021 r. o godz. 17, a następne w kolejne dni. Będzie ją można śledzić na kanale YouTube. Zapraszamy lokalne media do obserwowania tej społecznej debaty oraz jej relacjonowania.

Terminy oraz zakres tematyczny konsultacji:

Blok nr 1 – "Organizacja systemu ratowniczego" – poniedziałek, 10 maja,

Blok nr 2 – "Sprawy organizacyjne OSP, mundur, statut" – wtorek, 11 maja,

Blok nr 3 – "OSP - finansowanie nadzór, kontrola" – środa, 12 maja,

Blok nr 4 – "Działalność społeczna OSP" – czwartek, 13 maja

Blok nr 5 – "Dodatek do emerytur" – piątek 14 maja.

Więcej szczegółów na stronie internetowej www.zosprp.pl oraz na profilach FB: Strażak, Związek Ochotniczych Straży Pożarnych ZOSP RP.

Ze strażackim pozdrowieniem

Dorota Pardecka Redaktor Naczelna miesięcznika "Strażak"




Źródło: Dorota Pardecka redaktor naczelna miesięcznika "Strażak"



reklama
Dzialkowicz.jpg


Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

polecamy firmy/usługi

WILGA.jpg
Na pograniczu trzech województw: mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego, nieopodal Brodnicy znajduje się malownicza kraina lasów, pagórków, jezior i łąk, ostoja ciszy i pięknej niezniszczonej przyrody. To Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy, a w nim Ośrodek Edukacji Ekologicznej WILGA w Górznie, ul. Leśna 12. Tel. +48 56 498 92 65, +48 668 445 699 - zobacz film

GASPOL.jpg
Nasza firma, wielopokoleniowa z tradycjami, zajmuje się dystrybucją gazu i samochodowymi instalacjami gazowymi. Prowadzimy autoryzowany serwis, sprzedaż, montaż i przeglądy urządzeń gazowych. Promocja! Zaawansowany sterownik autogaz w kompaktowej obudowie - 2100 zł.
P.U.H. *GASPOL* JASTRZĘBSCY
87-300 Brodnica, ul. Cmentarna 4
Tel.: +48 56 498 27 68, +48 508 830 221
e-mail: gaspol2@wp.pl

dzialkowicz.jpg
DZIAŁKOWICZ
centrum ogrodnicze
DZIAŁKOWICZ to największy sklep ogrodniczy w regionie Brodnicy i jednocześnie firma pokoleniowa z wieloletnimi tradycjami. Do dyspozycji Klientów oddajemy ponad 1600m2 powierzchni handlowej wraz z ogrodem oraz duży parking samochodowy. Uwaga! W ofercie karma dla ptaków.
Brodnica, ul. Gen. W.Sikorskiego 8
Telefon: +48 56 498 25 15

tartak.jpg
Tartak NARA
Opakowania drewniane
Tartak NARA - rodzinna firma powstała w 2003 roku. Produkujemy drewno budowlane: więźbę dachową, deski, kantówki - czyli dachy. W ofercie mamy także: altanki, meble ogrodowe, schody, tarasy, stelaże tapicerskie. Posiadamy suszarnię. Surowiec pozyskujemy z najlepszych drzewostanów okolicznych nadleśnictw. Nasza dewiza: solidność i umiarkowane ceny - zobacz produkty.
Tartak NARA - Brzozie 199
Tel. 056 652 65 58, fax: 056 493 58 15

reklama.jpg
Reklama w portalu
PowiatBrodnicki.pl
Wypróbuj reklamę w portalu mieszkańców powiatu brodnickiego. Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane, wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Zareklamuj się w naszym portalu... więcej