Znoszenie obostrzeń w maju

środa, 28 kwietnia 2021 r., godz. 11:35  |  Wersja do druku

W środę, 28 kwietnia przedstawiono listę zmian w dotychczasowych obostrzeniach, wprowadzonych na czas pandemii koronawirusa. Premier prosił jednak, by do wyczekiwanego odmrażania gospodarki podejść z cierpliwością i pokorą. Dlatego też proces znoszenia obostrzeń rozłożono na kolejne tygodnie.

Od 1 maja

Jednolite zasady bezpieczeństwa w całym kraju – otwarte salony fryzjerskie i kosmetyczne.

Sport
  • uprawianie sportu w obiektach sportowych na świeżym powietrzu: limit – max. 50 osób
  • uprawianie sportu w krytych obiektach sportowych oraz na basenach: dla zorganizowanych grup dzieci i młodzieży, max. 50 proc. obłożenia obiektu

Od 4 maja

Kultura
Otwarte galerie sztuki i muzea: limit 1 osoby na 15 m2, działalność w ścisłym reżimie sanitarnym.

Handel

Otwarte sklepy budowlane, meblowe, galerie handlowe, limit 1 osoby na 15 m2, działalność w ścisłym reżimie sanitarnym.

Kult religijny

Nabożeństwa z limitem osób: limit 1 osoby na 15 m2 w świątyniach, rekomendacja odprawiania ceremonii na świeżym powietrzu.

Edukacja

Szkoły podstawowe: nauka stacjonarna dla klas 1-3 szkoły podstawowe, ścisły reżim sanitarny – m.in. wietrzenie sal podczas przerw oraz dezynfekcja placówek w weekendy.

Od 8 maja

Hotele

Otwarte dla gości: max 50 proc. obłożenia obiektu, zamknięte restauracje oraz strefa welness&spa.

Od 15 maja

Noszenie maseczek na świeżym powietrzu
  • zniesienie obowiązku: jeżeli wskaźnik zakażeń na 100 tys. osób spadnie poniżej 15 – możliwe będzie zniesienie obowiązku noszenia maseczek na świeżym powietrzu
  • bez zmian pozostanie obowiązek zakrywania nosa i ust za pomocą maseczki w pomieszczeniach zamkniętych.

Gastronomia zewnętrzna (na świeżym powietrzu)

Otwarte ogródki restauracyjne: działalność w ścisłym reżimie sanitarnym – m.in. zachowany bezpieczny dystans między stolikami oraz limit osób na stolik.

Kultura

Otwarte kina i teatry na świeżym powietrzu: max 50 proc. obłożenia, działalność w ścisłym reżimie sanitarnym.

Imprezy okolicznościowe na zewnątrz

Możliwość zorganizowania m.in. wesela i komunii: limit do 25 osób, w ścisłym reżimie sanitarnym – m.in. zachowany bezpieczny dystans między stolikami oraz limit osób na stolik (regulacje takie same jak w przypadku gastronomii zewnętrznej).

Edukacja

Szkoły podstawowe i średnie:
  • nauka hybrydowa dla klas 4-8 szkół podstawowych
  • nauka hybrydowa dla klas 1-4 szkół średnich
  • ścisły reżim sanitarny: wietrzenie sal podczas przerw, dezynfekcja placówek w weekendy

Sport

Uprawianie sportu w obiektach sportowych na świeżym powietrzu: max 25 proc. publiczności.

Od 29 maja

Gastronomia wewnętrzna

Otwarte restauracje: max obłożenie 50 proc. lokalu, działalność w ścisłym reżimie sanitarnym – zachowany bezpieczny dystans między stolikami, limit osób na stolik.

Imprezy okolicznościowe wewnątrz – możliwość zorganizowania m.in. wesela i komunii: limit do 50 osób w ścisłym reżimie sanitarnym – m.in. zachowany bezpieczny dystans między stolikami oraz limit osób na stolik (regulacje takie same jak w przypadku gastronomii wewnętrznej)

Kultura

Otwarte kina i teatry, max obłożenie 50 proc. placówki, działalność w ścisłym reżimie sanitarnym.

Sport
  • uprawianie sportu na krytych obiektach sportowych i basenach: obiekty dostępne dla wszystkich, max obłożenie do 50 proc. (z widownią)
  • uprawianie sportu na siłowniach, w klubach fitness, solaria: limit 1 osoby na 15m2, działalność w ścisłym reżimie sanitarnym

Edukacja

Szkoły podstawowe i średnie: nauka stacjonarna dla wszystkich uczniów, ścisły reżim sanitarny: wietrzenie sal podczas przerw, dezynfekcja placówek w weekendy.

Źródło: gov.pl

Dzialkowicz.jpg