Szczepienia seniorów

poniedziałek, 25 stycznia 2021 r., godz. 10:43  |  Wersja do druku

Od 22 stycznia ruszyła rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19 dla seniorów, którzy skończyli 70 lat. Jednak z powodu braku szczepionek, nie ma obecnie wolnych terminów. Apelujemy, aby seniorzy, którzy jeszcze nie zarejestrowali się na szczepienia, nie udawali się osobiście do punktów szczepiennych, celem rejestracji. Uruchomiono nowe funkcjonalności, które mają pomóc starszym osobom.

Każdy senior zainteresowany szczepieniem przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2 zostanie zaszczepiony. Z powodu braku szczepionek nie ma obecnie wolnych terminów. Apelujemy, aby seniorzy, którzy jeszcze nie zarejestrowali się na szczepienia nie udawali się osobiście do punktów szczepiennych celem rejestracji. Uruchomiono nowe funkcjonalności, które mają pomóc starszym osobom, aby nie musiały one wielokrotnie dzwonić i szukać wolnych miejsc i terminów:
  • jeżeli dzwoniąc na infolinię nr 989 senior usłyszy, że obecnie nie ma wolnych terminów na szczepienie w miejscu jego zamieszkania lub w pobliżu - powinien podać konsultantowi telefon kontaktowy. Kiedy zwiększy się liczba dostarczanych do Polski szczepionek i pojawią się wolne miejsca – seniorzy zostaną o tym poinformowani
  • senior (samodzielnie lub przy pomocy osób bliskich) może wypełnić formularz zgłoszeniowy na stronie https://szczepimysie.pacjent.gov.pl/, podając swoje dane kontaktowe. Podobnie, jak w przypadku infolinii - gdy tylko wzrosną dostawy szczepionek przez producentów i w rezultacie pojawią się wolne terminy na szczepienie - seniorzy zostaną o tym poinformowani
  • można również zarejestrować się na szczepienie przez SMS

Jeśli masz co najmniej 70 lat, od 22 stycznia 2021 r. możesz zarejestrować się na szczepienie przeciw COVID-19 przez SMS, pod numerem 664 908 556. Instrukcję znajdziesz poniżej. Rejestracja SMS jest przeznaczona dla osób z grupy 70+. Jeżeli do niej nie należysz, możesz zgłosić chęć zaszczepienia na stronie szczepimysie.pacjent.gov.pl.

Pamiętaj! Tylko numer 664 908 556 jest przeznaczony do rejestracji na szczepienia poprzez SMS. Jeżeli dostaniesz SMS-a z innego numeru, nie odpowiadaj! Może to być próba wyłudzenia pieniędzy. Zawsze weryfikuj numer telefonu na stronie www.gov.pl/szczepimysie.

Jak zarejestrować się poprzez SMS ?

Z jednego numeru telefonu możesz zarejestrować tylko trzy osoby.

1. Wyślij SMS-a o treści SzczepimySie na numer 664 908 556

2. Powinieneś otrzymać SMS-a zwrotnego, w którym zostaniesz poproszony o numer PESEL

3. Wpisz swój numer PESEL i odeślij SMS-a

4. Zostaniesz poproszony o Twój kod pocztowy. Dzięki temu, zaproponujemy Ci najbliższy termin szczepienia w miejscu, w którym mieszkasz.

5. Wpisz kod pocztowy w formacie: 87300 lub 87-300

6. Otrzymasz informację o:

- najbliższym możliwym terminie szczepienia,
- adresie placówki, w której to szczepienie ma być wykonane, a także
- godzinie szczepienia.

7. Jeśli akceptujesz termin i miejsce, odpowiedz na tę wiadomość TAK.

8. Jeżeli odpowiedziałeś TAK, otrzymasz wiadomość, że wizyta została umówiona. Dostaniesz SMS z przypomnieniem na dobę przed szczepieniem. W celu zmiany terminu szczepienia zadzwoń pod numer 989.

9. Jeśli termin i lokalizacja Ci nie odpowiada, odpowiedz NIE. PAMIĘTAJ! Brak odpowiedzi w czasie 5 minut przerwie proces rejestracji!

10. Jeżeli odpowiedziałeś NIE, otrzymasz SMS-a z propozycją nowego terminu, godziny oraz lokalizacji.

UWAGA! Jeżeli się pomylisz i wpiszesz błędny numer PESEL lub kod pocztowy, dostaniesz SMS z prośbą o poprawne wprowadzenie danych.

Każdy senior, który pozostawi swoje dane przez infolinię lub Internet – zostanie umówiony na szczepienie, gdy tylko kolejne dawki dotrą do Polski.

Gmina Miasta Brodnicy udziela pomocy w formie transportu osób, które nie są same w stanie dotrzeć do punktu szczepień. W tym celu 15 stycznia 2021 r. uruchomiono specjalną, miejską infolinię 514-973-249 – czynną od poniedziałku do piątku, w godzinach 8:00 – 15:00 za pomocą której można, po uprzednim zapisaniu się na szczepienie, zgłosić potrzebę skorzystania z dojazdu.

Pomoc mogą uzyskać osoby posiadające:
  • aktualne orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym o kodzie R lub N lub odpowiednio I grupę z w/w schorzeniami
  • mające trudności z dostępem do punktu szczepień - np. osoby starsze niemające możliwości samodzielnego dojazdu do punktu szczepień

Pod tym numerem można również zadawać wszelkie pytania dotyczące rejestracji na szczepienia.

Zmianie uległ podział I etapu szczepień.

Nowy Etap I szczepień przeciwko Covid-19, zgodnie z sugestiami Rady Medycznej, został podzielony na trzy grupy:

1a – seniorzy powyżej 60. roku życia.

Ważne! Na razie na szczepienia mogą rejestrować się tylko osoby powyżej 80. roku życia. Od 22 stycznia ruszy rejestracja dla osób w wieku 70+. O etapach rejestracji dla kolejnych grup będziemy informować na bieżąco.

1b – przewlekle chorzy, m.in. osoby po przeszczepach i dializowane, z chorobami nowotworowymi,

1c – służby mundurowe, funkcjonariusze albo żołnierze: Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, Policji, Straży Granicznej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Służby Wywiadu Wojskowego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Celno-Skarbowej, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Ochrony Państwa, Służby Więziennej, Inspekcji Transportu Drogowego, straży ochrony kolei, prokuratorzy i asesorzy prokuratury oraz członkowie ochotniczych straży pożarnych, ratownicy górscy i wodni wykonujący działania ratownicze, nauczyciele.

Źródło: Iwona Sugalska Urząd Miejski w Brodnicy

Dzialkowicz.jpg