Jabłonowo Pomorskie

wtorek, 22 września 2020 r., godz. 11:49  |  Wersja do druku

Najpierw były lata starań i wiele przeciwności, które oddalały w czasie realizację inwestycji. W końcu jednak nadszedł właściwy czas. Rozbudowana droga powiatowa nr 1815C Jabłonowo Pomorskie-Górale-Konojady na odcinku ul. Główna i Kolejowa (etap I) i ul. Gen. Sikorskiego (etap II) służy już mieszkańcom. W czwartek, 17 września br., inwestycja uroczyście została oddana do użytku.

Przebudowany odcinek ma długość jednego kilometra i 679 metrów. Roboty z zakresu branży drogowej obejmowały wymianę gruntu, konstrukcji podbudowy i warstw bitumicznych. Dzięki temu jezdnia uzyskała większą nośność. Łączna grubość konstrukcji drogi wynosi obecnie 71 cm. Wykonano też szereg robót instalatorskich z branży sanitarnej, elektrycznej i telekomunikacyjnej, porządkując zaszłości sprzed wielu dziesiątek lat. Ponadto przebudowa objęła chodniki, parkingi, zjazdy, zatoki autobusowe łącznie z konstrukcją podbudowy, instalacją urządzeń bezpieczeństwa ruchu i oznakowania oraz zagospodarowanie zielenią.

W uroczystości przekazania uczestniczyli m.in. senator RP Ryszard Bober, marszałek województwa Piotr Całbecki, starosta brodnicki Piotr Boiński i burmistrz Jabłonowa Przemysław Górski, a także przedstawiciele zarządu i rady powiatu z przewodniczącym Romanem Pytlasińskim oraz urzędnicy i radni Jabłonowa z przewodniczącym Zbigniewem Mikuliczem. Zarząd Dróg Powiatowych reprezentował dyrektor Czesław Głowacki. Szef ZDP przedstawił uczestnikom ceremonii przekazania drogi obszerną informację na temat zakończonej inwestycji, nad której właściwym przebiegiem sam pieczołowicie przez wiele miesięcy czuwał. Na otwarciu drogi nie zabrakło też projektantów oraz wykonawców.

Od przekazania placu budowy do momentu oddania drogi minęło półtora roku, ale przygotowania do realizacji trwały znacznie dłużej, nie licząc czasu, gdy do realizacji zaczęto się przymierzać po raz pierwszy. Najwcześniejsze przymiarki do modernizacji ciągu kluczowych dla Jabłonowa ulic to lata 2002-2003. Najpierw jednak nie było porozumienia wśród mieszkańców, później nie było konsensusu na szczeblu samorząd powiatowy-gmina, potem z kolei nie było środków, bo trzeba było w Brodnicy budować szpital powiatowy. Inwestycję więc odsuwano w czasie. Ale wreszcie nadszedł moment i sprzyjające okoliczności do podjęcia właściwych decyzji. Przypomniał o tym uczestnikom uroczystości przekazania drogi starosta brodnicki Piotr Boiński.

- Bez grona odpowiednich osób inwestycja nie doszłaby do skutku - podkreślił gospodarz powiatu. - Potrzeba było przede wszystkim woli samorządów, żeby tak trudne zadanie podjąć. Jestem wdzięczny zarówno panu senatorowi Ryszardowi Boberowi, który zawsze nas jeszcze jako samorządowiec województwa wspierał, panu marszałkowi Piotrowi Całbeckiemu, że w momencie, kiedy wydawało się, że ta inwestycja nie ma szans realizacji ze względu na jej wielkość i wysokość dofinansowanie, potrafił na tak ważną dla mieszkańców Jabłonowa sprawę spojrzeć przychylnie. Trzeba oddać też cześć radnym rady miejskiej poprzedniej kadencji z panem przewodniczącym Krzysztofem Kamińskim oraz obecnej, z panem Zbigniewem Mikuliczem, jak i radnym powiatu tej i poprzedniej kadencji z panem Romanem Pytlasińskim na czele, a także Zarządowi Powiatu w Brodnicy, że w tym momencie, kiedy można było podjęć te decyzje, zaryzykowali i je podjęli. Dzięki temu stoimy tu dziś i mamy satysfakcję, że to dzieło zostało wykonane.

Rozbudowa sfinansowana została z budżetu Powiatu Brodnickiego (6 461 968,06 zł), Miasta i Gminy Jabłonowo Pomorskie (3 464 639,64 zł) oraz środków Regionalnego Programu Operacyjnego (4 350 464,33 zł).

Źródło: Starostwo Powiatowe w Brodnicy