Komunikat starosty brodnickiego

piątek, 07 sierpnia 2020 r., godz. 10:01  |  Wersja do druku

Stwierdzenia o przezwyciężeniu epidemii i mniejszej aktywności wirusa odpowiedzialnego za infekcję COVID-19 w okresie letnim są zdecydowanie przedwczesne. Mamy obecnie na to dowód zarówno w skali kraju, jak i na terenie powiatu brodnickiego, gdzie w ostatnim czasie nastąpił wzrost zakażeń w postaci ognisk zachorowań. Pojawiły się następne zakażenia.

KOMUNIKAT STAROSTY BRODNICKIEGO na godz.12:00, dnia 7 sierpnia 2020 roku dotyczący aktualnej sytuacji epidemiologicznej

DANE DLA POWIATU BRODNICKIEGO

Kwarantanna - 132; ośrodki zbiorowe - 0; zakażeni - 14; nadzór sanitarny - 0; ozdrowieńcy -14; hospitalizowani - 0; zmarli -1.

Apel Starosty Brodnickiego

Szanowni Państwo! Od początku sierpnia notujemy w powiecie brodnickim niepokojący skokowy wzrost zakażeń koronawirusem SARS CoV-2 powodującym chorobę COVID-19. Mamy obecnie 14 nowych, aktywnych zakażeń. To najwięcej od początku epidemii na naszym terenie. Obecnie w kwarantannie przebywają 132osoby. Nowe zakażenia mają charakter ognisk zachorowań. Sytuacja jest niezwykle poważna.Trwają działania służb sanitarnych i zarządzania kryzysowego w powiecie zmierzające do zminimalizowania skutków rozprzestrzeniania się wirusa. Bliższych informacji na temat sytuacji epidemiologicznej udzielają: rzecznik Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego oraz rzecznik wojewody kujawsko-pomorskiego. Epidemia trwa i przybiera na sile. Twierdzenia o jej przezwyciężeniu i mniejszej aktywności wirusa odpowiedzialnego za infekcję COVID-19 latem były zdecydowanie przedwczesne.

Aktualnie jedynym skutecznym sposobem na ograniczenie rozprzestrzeniania się COVID-19 jest utrzymywanie zasad bezpiecznego dystansu społecznego, stosowanie środków ochrony dróg oddechowych, szczególnie w pomieszczeniach zamkniętych oraz wszędzie tam, gdzie nie jesteśmy w stanie zachować odpowiedniej odległości od innych. Unikajmy skupisk ludzkich-imprez okolicznościowych, wesel, przyjęć, zachowujmy higienę, myjmy często ręce, nie dotykajmy nimi oczu, ust i nosa. Z uwagi na zniesienie kwarantanny urzędowej bardzo ważne jest także zastosowanie dobrowolnie14-dniowej kwarantanny prewencyjnej po powrocie z zagranicy i natychmiastowe zgłoszenie lekarzowi objawów chorobowych, a Państwowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej kontaktu z osobą zakażoną. Apeluję o ostrożność, rozsądek i odpowiedzialność wobec siebie i innych, których możemy narazić na ryzyko zakażenia. Ponownie przypominam, że oficjalne informacje na temat koronawirusa SARSCoV-2 oraz zalecenia, jak postępować w przypadku podejrzenia zakażenia u siebie lub swoich bliskich, znajdą Państwo na stronach: www.gis.gov.pl, https://www.gov.pl/web/koronawirus, http://pssebrodnica.pl/, www.brodnica.com.pl

Piotr Boiński Starosta Brodnicki

W zawiązku z dynamicznym rozprzestrzenianiem się nowych ognisk zakażeń COVID-1, na wniosek Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego, burmistrz Brodnicy apeluje do mieszkańców o przestrzeganie powszechnie obowiązujących zasad zapewniających bezpieczeństwa, a w szczególności noszenie maseczek ochronnych w miejscach publicznych i autobusach komunikacji miejskiej. Burmistrz jednocześnie polecił służbom miejskim - Przedsiębiorstwu Gospodarki Komunalnej - zwiększyć częstotliwość odkażania autobusów, przystanków autobusowych, parkomatów i przycisków sygnalizatorów przejść dla pieszych.

Źródło: Starostwo Powiatowe w Brodnicy