Zaloguj się | Rejestracja

Wywiad z Ryszardem Boberem

piątek, 31 maja 2019 r., godz. 16:22  |  Wersja do druku

Wybory do europarlamentu za nami. O podsumowanie wyników , a także o tym, czy PSL pozostanie w Koalicji Europejskiej, rozmawialiśmy z przewodniczącym Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego Ryszardem Boberem.PSL w tych wyborach startowało w ramach Koalicji Europejskiej wraz z PO, SLD, Nowoczesną i Zielonymi. Koalicja Europejska została utworzona na wybory do PE i oznacza to, że wraz z ich zakończeniem ten projekt się zakończył. Według oficjalnych wyników podanych przez PKW mandaty uzyskało trzech działaczy PSL. Czy to był dobry wynik?

Ryszard Bober, przewodniczący sejmiku: - Wybory za nami, zostały już wręczone mandaty europosłom i jeżeli chodzi o sytuację w europarlamencie, to tak naprawdę niewiele się ona zmieniła. W dalszym ciągu przewagę ma Europejska Partia Ludowa razem z Grupą Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów i zielonymi utworzyła większość i to ona będzie decydowała o rozdziale poszczególnych funkcji. Krajowe wyniki wyborów są jednoznaczne - wygrało je Prawo i Sprawiedliwość przed Koalicją Europejską. Patrząc na to, jakie instrumenty ma władza rządząca i do jakich metod się posuwa, to nie jest zaskoczenie.

Jeżeli popatrzymy na wyniki robione przez specjalistów i socjologów, to widać że tam, gdzie większość mieszkańców pobiera zasiłki, poparcie dla PiS-u jest tam większe. Ludzie nie interesowali się tym, co daje nam Unia Europejska, jakie ma Polska profity będąc we wspólnocie europejskiej i co należy zmienić, żeby tę sytuację poprawić. Zapowiedź 500+ na pierwsze dziecko, które dopiero 1 lipca wejdzie w życie, trzynasta emerytura, którą emeryci otrzymali przed wyborami, to chyba świadczy o tym, że te głosy zostały kupione, tak wskazują na to wyniki. Jeżeli w dalszym ciągu jako społeczeństwo będziemy na to patrzyli z przymrużeniem oka, nie będziemy patrzyli na przyszłość Polski, na przyszłość dzieci i wnuków, to niestety, ale ten wynik może się powielić. Już są zapowiedzi, żeby te wybory odbyły się bardzo szybko, w pierwszym konstytucyjnym terminie, to jest 13 października, bo są już symptomy ostudzenie gospodarki, widać już pewne rzeczy, które mogą zadziałać diametralnie inaczej, jeżeli chodzi o wskaźniki budżetu, no i władza się spieszy, żeby przetrwać te wybory. To, że rozdano pieniądze, to te pieniądze bardzo szybko wrócą do budżetu w postaci podatków, podatków pośrednich i ten deficyt budżetowy nie będzie jeszcze bardzo widoczny. Ale kolejne lata zapowiadają nam zaciśnięcie pasa. Jeżeli popatrzymy na sytuację gospodarczą, na funkcjonowanie oświaty, funkcjonowanie szpitali, aktywność na rynku pracy, to widać, że mimo stworzenia warunków, żeby dzieci przebywały w opiece zamkniętej, to te osoby, które dzięki temu miały wrócić na rynek pracy, do niego nie wróciły. Jest już widoczny deficyt rąk do pracy, a jeszcze się on pogłębia i to będzie skutkowało na PKB na kolejne lata.

Jak wygląda sytuacja Polskiego Stronnictwa Ludowego po wyborach?

Ryszard Bober, przewodniczący sejmiku: - Patrząc na wynik PSL, to w liczbach jest on zdecydowanie większy, uzyskaliśmy 620 tys głosów. Patrząc na ostatnie wybory, jest to przyrost rzędu stu czterdziestu paru tysięcy głosów, ale musimy mieć na uwadze, że frekwencja wyborcza była większa. Ale wynik nie jest zadowalający, zdobyliśmy 3 mandaty do europarlamentu i te osoby, które te mandaty zdobyły, dają gwarancję, że będą dbały o Polskę, będą dbały o rolnictwo. Ale co dalej z Koalicją Europejską? Czy PSL będzie w niej dalej, czy pójdzie samodzielnie w jesiennych wyborach? Wybory do europarlamentu pokazują nam, że co 7 mieszkaniec wsi głosował na kandydatów PSL, że straciliśmy wielu wyborców, czy ich odzyskamy? Moim zdaniem powinniśmy iść samodzielnie, bo wybory samorządowe pokazały tak naprawdę, że wynik PSL pozwolił, że w naszym województwie jest większość PO i PSL. Gdyby nie nasze głosy, to scena polityczna w naszym województwie inaczej by wyglądała. W sobotę jest Rada Naczelna i będzie ona analizowała wyniki, na pewno ostateczne i wiążące decyzje co do przyszłości nie zapadną, ale z dyskusji pewne wnioski zostaną wyciągnięte. Jest potrzeba stworzenia w Polsce szerszego ruchu o wartościach chrześcijańskich, w oparciu o Polskie Stronnictwo Ludowe, jako główny człon, jest duża grupa osób, która jest temu przychylna i myślę, że na scenie politycznej, kiedy PiS poszedł mocno w prawo, a Platforma poszła w lewo, to ten środek pozostał. Może więc warto stworzyć taki blok i wystartować z powodzeniem w jesiennych wyborach.

Dziękuję za rozmowę.


reklama

Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

polecamy firmy/usługi

WILGA.jpg
Na pograniczu trzech województw: mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego, nieopodal Brodnicy znajduje się malownicza kraina lasów, pagórków, jezior i łąk, ostoja ciszy i pięknej niezniszczonej przyrody. To Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy, a w nim Ośrodek Edukacji Ekologicznej WILGA w Górznie, ul. Leśna 12. Tel. +48 56 498 92 65, +48 668 445 699 - zobacz film

GASPOL.jpg
Nasza firma, wielopokoleniowa z tradycjami, zajmuje się dystrybucją gazu i samochodowymi instalacjami gazowymi. Prowadzimy autoryzowany serwis, sprzedaż, montaż i przeglądy urządzeń gazowych. Promocja! Zaawansowany sterownik autogaz w kompaktowej obudowie - 2100 zł.
P.U.H. *GASPOL* JASTRZĘBSCY
87-300 Brodnica, ul. Cmentarna 4
Tel.: +48 56 498 27 68, +48 508 830 221
e-mail: gaspol2@wp.pl

dzialkowicz.jpg
DZIAŁKOWICZ
centrum ogrodnicze
DZIAŁKOWICZ to największy sklep ogrodniczy w regionie Brodnicy i jednocześnie firma pokoleniowa z wieloletnimi tradycjami. Do dyspozycji Klientów oddajemy ponad 1600m2 powierzchni handlowej wraz z ogrodem oraz duży parking samochodowy. Uwaga! W ofercie karma dla ptaków.
Brodnica, ul. Gen. W.Sikorskiego 8
Telefon: +48 56 498 25 15

tartak.jpg
Tartak NARA
Opakowania drewniane
Tartak NARA - rodzinna firma powstała w 2003 roku. Produkujemy drewno budowlane: więźbę dachową, deski, kantówki - czyli dachy. W ofercie mamy także: altanki, meble ogrodowe, schody, tarasy, stelaże tapicerskie. Posiadamy suszarnię. Surowiec pozyskujemy z najlepszych drzewostanów okolicznych nadleśnictw. Nasza dewiza: solidność i umiarkowane ceny - zobacz produkty.
Tartak NARA - Brzozie 199
Tel. 056 652 65 58, fax: 056 493 58 15

reklama.jpg
Reklama w portalu
PowiatBrodnicki.pl
Wypróbuj reklamę w portalu mieszkańców powiatu brodnickiego. Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane, wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Zareklamuj się w naszym portalu... więcej

reklama