Zaloguj się | Rejestracja

Gmina Bobrowo

czwartek, 23 maja 2019 r., godz. 11:32  |  Wersja do druku

W Bobrowie obchodzono XIII Gminny Dzień Ochrony Zabytków. Uczniowie ze szkół z terenu gminy zwiedzali trasy z licznymi zabytkami, a później przedstawili krótkie prezentacje z przebytych tras i najważniejsze informacje o zabytkach. To znakomity sposób na przybliżenie uczniom historii gminy.Dla uczestników, podobnie jak w latach ubiegłych, zostały przygotowane trasy, a przy ich pokonywaniu uczniowie wraz z nauczycielami odwiedzili wiele ciekawych miejsc i zabytków historycznych. Teren gminy podzielono na dwie trasy.

I trasa skupiła się wokół Bobrowa. Trasę tę pokonali uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Nieżywięciu, Szkoły Podstawowej w Małkach oraz Szkoły Podstawowej w Kruszynach, odwiedzając następujące miejsca:

w Bobrowie
 • kościół parafialny wraz z urządzeniem wnętrza, budynek plebani
 • park podworski
 • obelisk ku czci Jana Zumbacha
 • grodzisko wczesnośredniowieczne
 • obelisk ku czci zmarłej ludności ewangelickiej
 • pomnik ku czci poległych mieszkańców gminy Bobrowo w I wojnie światowej zlokalizowany po lewej stronie przy wejściu na cmentarz parafialny w Bobrowie, przy drodze do Wichulca
 • mogiłę zastrzelonego w Wichulcu 27 września 1943 roku, przez patrol niemiecki, Zygmunta Piotrowskiego, znajdującą się na cmentarzu parafialnym
W Grzybnie kościół parafialny, a w Wichulcu dąb Karwat.

II trasa skupiła się wokół miejscowości Nieżywięć. Trasę tę pokonali uczniowie Szkoły Podstawowej w Bobrowie, oraz Szkoły Podstawowej w Drużynach odwiedzając następujące miejsca:

w Nieżywięciu:
 • zespól dworsko-parkowy
 • kościół parafialny wraz z urządzeniem wnętrza
 • budynki byłej Szkoły Podstawowej, tablica pamiątkową pomordowanych nauczycieli na budynku SP Nieżywięć
W Kruszynach kościół parafialny wraz z urządzeniem wnętrza, cmentarz przykościelny, budynek Szkoły Podstawowej, W Brudzawach kościół parafialny wraz z przyległym cmentarzem, budynek byłej Szkoły Podstawowej, miejsce pamięci tablica pamiątkowa zamordowanego nauczyciela, W Kawkach kościół filialny, miejsce pamięci grób jeńców radzieckich.

Trasa dodatkowa skupiła się wokół miejscowości Słoszewy i obejmowała:
 • zespół dworsko-parkowy: dwór, kuźnię, spichlerz i stajnię
 • park z drzewostanem, grodzisko wczesnośredniowieczne

Młodzież zwiedziła też Izbę Pamięci Jana Zumbacha w GOK-u Bobrowo, po której oprowadził ją Leonard Kowalski. Po powrocie z wycieczki poczęstowano się przygotowanymi kiełbaskami i napojami, następnie uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Bobrowie oraz w Małkach przedstawili krótkie prezentacje z przebytych tras i najważniejsze informacje o zabytkach.

Na zakończenie wójt gminy wręczył dla uczestniczących szkół podziękowania oraz książki pt. "Polska Najpiękniejsze Miejsca i Zabytki" .


reklama

Źródło: UG Bobrowo

Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

polecamy firmy/usługi

WILGA.jpg
Na pograniczu trzech województw: mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego, nieopodal Brodnicy znajduje się malownicza kraina lasów, pagórków, jezior i łąk, ostoja ciszy i pięknej niezniszczonej przyrody. To Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy, a w nim Ośrodek Edukacji Ekologicznej WILGA w Górznie, ul. Leśna 12. Tel. +48 56 498 92 65, +48 668 445 699 - zobacz film

GASPOL.jpg
Nasza firma, wielopokoleniowa z tradycjami, zajmuje się dystrybucją gazu i samochodowymi instalacjami gazowymi. Prowadzimy autoryzowany serwis, sprzedaż, montaż i przeglądy urządzeń gazowych. Promocja! Zaawansowany sterownik autogaz w kompaktowej obudowie - 2100 zł.
P.U.H. *GASPOL* JASTRZĘBSCY
87-300 Brodnica, ul. Cmentarna 4
Tel.: +48 56 498 27 68, +48 508 830 221
e-mail: gaspol2@wp.pl

dzialkowicz.jpg
DZIAŁKOWICZ
centrum ogrodnicze
DZIAŁKOWICZ to największy sklep ogrodniczy w regionie Brodnicy i jednocześnie firma pokoleniowa z wieloletnimi tradycjami. Do dyspozycji Klientów oddajemy ponad 1600m2 powierzchni handlowej wraz z ogrodem oraz duży parking samochodowy. Uwaga! W ofercie karma dla ptaków.
Brodnica, ul. Gen. W.Sikorskiego 8
Telefon: +48 56 498 25 15

tartak.jpg
Tartak NARA
Opakowania drewniane
Tartak NARA - rodzinna firma powstała w 2003 roku. Produkujemy drewno budowlane: więźbę dachową, deski, kantówki - czyli dachy. W ofercie mamy także: altanki, meble ogrodowe, schody, tarasy, stelaże tapicerskie. Posiadamy suszarnię. Surowiec pozyskujemy z najlepszych drzewostanów okolicznych nadleśnictw. Nasza dewiza: solidność i umiarkowane ceny - zobacz produkty.
Tartak NARA - Brzozie 199
Tel. 056 652 65 58, fax: 056 493 58 15

reklama.jpg
Reklama w portalu
PowiatBrodnicki.pl
Wypróbuj reklamę w portalu mieszkańców powiatu brodnickiego. Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane, wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Zareklamuj się w naszym portalu... więcej

reklama