Gmina Brodnica

wtorek, 14 maja 2019 r., godz. 08:52  |  Wersja do druku

Sześć samorządów z terenu powiatu brodnickiego: Powiat Brodnicki, Miasto Brodnica i Gminy: Brodnica, Bobrowo, Świedziebnia i Zbiczno zaprosiło mieszkańców i gości do wspólnej zabawy na Festynie Małych Ojczyzn.

W sobotę, 11 maja piękna pogoda sprzyjała organizatorom festynu na brodnickim Przedzamczu. Festyn Małych Ojczyzn ma na celu zintegrowanie mieszkańców naszych "Małych Ojczyzn" oraz zaprezentowanie walorów turystycznych gmin i miasta. Jest też imprezą otwierającą sezon turystyczny na Pojezierzu Brodnickim.

Namioty promocyjne gmin, naukowe prezentacje szkół, liczne stoiska handlowe, gastronomiczne, wesołe miasteczko, punkt bezpłatnych badań medycznych, prezentacja sprzętu strażackiego, medycznego, liczne stoiska zabawowe, ciekawe prezentacje przygotowane przez gminy i koncerty na scenie oraz atrakcje przygotowane przez szkoły z powiatu - to wszystko przyciągnęło tłumy spacerujących i odpoczywających mieszkańców. Dużym zainteresowaniem cieszyły się też sportowe i rekreacyjne imprezy towarzyszące – spływ kajakowy "Szlakiem św. Jakuba", zawody spławikowe czy turniej tenisa stołowego.

Na stoisku reprezentującym Gminę Brodnica można było zapoznać się z osiągnięciami samorządu – zarówno na zdjęciach jak i na prezentacji multimedialnej. Goście odwiedzający stoisko mogli otrzymać darmowe książki o gminie, albumy, przewodniki oraz mapki zarówno gminy jak i regionu. W namiocie Gminy Brodnica swoje misterne wyroby rękodzielnicze zaprezentowała także Pani Agnieszka Bartoszewska współpracująca z kołami gospodyń z terenu gminy.

Podczas prezentacji Gminy Brodnica na scenie wystąpiły zespoły wokalne działające na terenie: zespół "Karbowianie" pod kierownictwem Pani Marioli Seliwiorstow, uczniowie Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Szabdzie pod opieką pań: Doroty Betlejewskiej, Elżbiety Więckowskiej i Emilii Czajkowskiej przedstawiły spektakl pt. "Szabada i Rock&Roll" oraz wiersz w wykonaniu Weroniki Rostkowskiej. Występy zespołów "Czerwone Korale" z Bartnik i "Szczupanki" ze Szczuki prowadzone przez Pana Edwarda Chyrzyńskiego zakończyły prezentację gminy na scenie.

Wójt gminy Brodnica Adam Zalewski zapytany, jak się czuje pojawiając się po raz pierwszy jako wójt na tej imprezie, powiedział: - Jesteśmy bardzo zadowoleni, że bierzemy udział w takim festynie, bo jest to okazja do wypromowania się naszej gminy i na przedstawienie tego, co tak naprawdę w naszej gminie robimy. Przygotowaliśmy też występy naszych mieszkańców - dzieci i kół gospodyń wiejskich. Większość mieszkańców chciałaby osobiście zobaczyć, jak to wszystko wygląda, a przy okazji imprezy można się zintegrować, dzieci nabierają pewności siebie w trakcie występów, sprawdzają swoje umiejętności i widzą, że nie odbiegają od dzieci z innych gmin. Koło Gospodyń Wiejskich z Karbowa przygotowało regionalne jedzenie i swoje rękodzieło, w namiocie mamy też nasze foldery i mapy, są pracownicy urzędu, którzy przedstawiają atrakcje gminy i zachęcają inwestorów. Jest czas na rozmowę i spotkania.

Źródło: Justyna Klimowska sekretarz UG Brodnica

Festyn Małych Ojczyzn/fot. nadesłane :